Sundmüüki läinud kodude arv kasvab USAs
kiiresti. Makseraskused jõuavad juba ka seni madala riskiastmega inimesteni.
„Probleemid levivad rämpslaenu turult juba ka madala riskiga laenude poole, kuna järjest enam jäävad võlgu ka palju parema maksevõimega kliendid,“ ütles USA uurimisfirma Kiplinger spetsialist Jerome Idaszak.
Analüütikud tuletavad meelde, et pankade olukord kodudest loobumisega ei parane. Pangad peavad endiselt saamata jäänud summad kahjumisse kirjutama, kuna sundmüüki läinud kodude arv on aastaga kasvanud 50 protsendi võrra, kirjutas kauppalehti.fi.
Kui 2007. aastal loobus kodust makseraskuste tõttu 1,4 majapidamist, siis sel aastal on selle oodata arvu kasvu 2,2 miljoni koduni. Praegu läheb USAs igal nädalal haamri alla 47 000 kodu. Eluasemete väärtus on möödunud aastaga langenud 879 miljardi dollari võrra. 2009. aastal peaks olukord mõnevõrra taas paranema, Kiplingeri hinnangul läheb siis sundmüüki 1,6 miljonit kodu.
Mured püsivad prognoosi kohaselt aga veel ka 2010. aastal. Normaalne eluasemeturg peaks taastuma alles 2010.-2011. aastal.
Kiplingeri arvutuste kohaselt kukuvad eluasemete hinnad järgmise 12 kuu jooksul vähemalt 10%. Suuremat langust on oodata nt Californias, Floridas, Nevadas ja Arizonases.
Seotud lood
Tööstustoodangu ootamatu kahanemine ning
uuselamute ehituse vähesus tõid USA börsid kauplemispäeva alguses alla
ning varjutasid investeerimispanga Goldman Sachs prognoositust paremaid
tulemusi.
Sampo Panga juhatuse esimees Aivar Rehe
ütles aripaev.ee lugejate küsimustele vastates, et tema selge nõue on, et ei
tohi võtta SMS-laene kodulaenude nn lisafinantseerimisel.
Kui USA-s maja väärtus langeb allapoole
seda summat, mille omanik pangale võlgu on, siis võib inimene lihtsalt minema
jalutada ning mingeid täiendavaid kohustusi tal enam pole. Kahju kannab
pank.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.