Kuu on täismõõtmeid omandamas ning selge
ilma korral on lähematel õhtutel taas kõigil võimalik veenduda, et horisondil on
ta palju suurem kui kõrgel taevas.
Jaanipäevaks on Päike tõusnud kõige kõrgemasse punkti taevas, kus teda põhjapoolkeral aasta jooksul näha saab. Kuu käitub aga vastupidiselt ning asetseb hoopis madalal horisondi kohal. Tegemist pole juhusliku kokkusattumusega ning asi polegi üldse mitte Päikeses ega Kuus, vaid Maas, mis ümber Päikese tiireldes visalt oma pöörlemistelje orientatsiooni säilitab.
Seega on praegu ideaalne aeg kogemaks illusiooni, et Kuu on horisondil asetsedes eriti suureks paisunud. Novaator on sellest täpsemalt kirjutanud
siin.
Kuu paistab taevas tegelikult täpselt sama suur. Lihtsalt meie aju on harjunud, et madalal horisondi kohal olevad objektid on meist kaugemal kui täpselt pea kohal olevad. Pilvedega see niimoodi ju ongi. Seetõttu interpreteerib inimese aju olukorda nii, et horisondil olev Kuu peab sama suurena paistmiseks olema füüsiliselt oluliselt suuremaks paisunud ning jätabki meile illusiooni eriti suurest Kuust.
Kuu tõusu ja loojumisaja saad teada Tartu observatooriumi
kodulehelt. Jääb vaid üle soovida selget vaatlusilma.
Seotud lood
Kõik on näinud madalal horisondi kohal
olevat punakat ja paisunud Kuud. Paar tundi hiljem, kui Maa kaaslane on
taevavõlvil kõrgemale tõusnud, on ka tema suurus taas normaalsed mõõtmed
omandanud.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?