Maailma enam kui 30 riigi esindajad ning
naftafirmade juhid kogunesid sel nädalavahetusel Punase mere ääres Jeddahis
kriisikohtumisele, et arutada võimalusi nafta hinnatõusu pidurdamiseks.
Lihtsat lahendust olukorrale, mida on hakatud nimetama kolmandaks naftašokiks, ei paista, vahendavad uudisteagentuurid.
"Kõik mis ma siiamaani kuulnud olen, on head ideed, kuid homme hommikul need ilmselt nafta hinda ei muuda,” ütles Royal Dutch Shelli juht Jeroen van der Veer agentuurile Reuters.
„Oleme jõudnud üksmeelele … et nafta hind on liiga kõrge,” ütles täna Suurbritannia peaminister Gordon Brown.
„Arvan, et sellisel kohtumisel on praktiliselt võimatu leida lahendust, mis lähiajal nafta hinnatõusule leevendust tooks,” ütles PFC Energy analüütik Raad Alkadiri. „Küsimus on turu meeleoludes ja sellest kohtumisest ei piisa, et seda tõusuhoos turgu pöörata. Hõbekuuli ei ole,” ütles ta.
Maailma suurim nafta eksportija Saudi Araabia on naftat importivate riikide pealekäimisel juba teatanud, et on valmis juulikuust naftatoodangut 200 000 barreli võrra päevas suurendama. See tõstab tootmismahu 9,7 miljonile barrelile päevas. Riigi naftaminister Ali al-Naimi ütles täna, et Saudi Araabia on valmis vajadusel toodangut veelgi suurendama, kuid kordas veendumust, et hinda kütavad üles spekulandid ja piiratud rafineerimisvõimsused. „Lihtsustatud rõhuasetus toodangu suurendamisele seega vaevalt praegust hinnaliikumist ohjab,” ütles ta.
„Maailmas on piisavalt naftavarusid – nii konventsionaalseid kui mittekonventsionaalseid, millest jätkub nõudluse rahuldamiseks mitmeteks aastakümneteks,” ütles Ali al-Naimi. Minister lisas, et ei näe erilist korrelatsiooni „maailma kütusereservide ja nafta hinna vahel, küll aga tugevat korrelatsiooni Nymexi börsil naftafutuuridega kasvanud kauplemise ja tõusva hinna vahel. Mitmete vaatlejate ja analüütikute hinnangul on puudulik järelevalve, regulatsioon ja aruandlus spekulatiivsete tooraineinvesteeringute üle olukorda veelgi keerulisemaks ajanud,” ütles Ali al-Naimi.
Lääneriigid näevad turul toimuvat naftat tootvatest riikidest erinevalt ning väidavad, et eelkõige tuleb suurendada nafta tootmist ja investeeringuid.
„Ei ole mingit tõestust, et naftafutuuride hindu ajavad üles spekulandid,” tõrjus USA energiaminister Sam Bodman, ehkki investeerimisfondid on kõrgemat tootlust otsides naftasse ümber paigutanud miljardeid dollareid. Numbrid näitavad, et „tootmine ei ole nõudluse kasvuga sammu pidanud, mille tulemuseks on hinnatõus ja järjest heitlikumad hinnaliikumised,” ütles Bodman.
Niigi närvilisse õhkkonda lisasid nädalavahetusel pinget teated Chevroni naftajuhtme ründamisest Nigeerias, mis jätab turult ära 120 000 barrelit toornaftat päevas. Äsja rünnati Nigeerias ka Royal Dutch Shelli tootmisüksust, millega Nigeeria naftatoodang vähenes ca 220 000 barreli võrra.
Jeddahis toimuva kriisikohtumise kutsus kokku Saudi Araabia, mis on mures, et rekordiline nafta hind võib seisata USA ja teiste suurte tööstusriikide majanduse kasvu ja järsult nõudlust nafta järele vähendada.
Seotud lood
Energiakonsultatsiooni ettevõtte Simmons
Co juht Matthew R. Simmons, kes muu hulgas on olnud ka USA presidendi
George Bushi energianõunik, usub, et naftatootmine langeb drastiliselt.
Lääneriigid on kütuse ja toidu järsu
kallinemise ümber hinnanud julgeolekuriskide sekka, kuna suured arenevad
piirkonnad maailmas võivad sellest ebastabiilseks muutuda.
Naftabarreli hind kerkis neljapäeval New
Yorgis 140,05 dollarile, kui Liibüa teatas, et kaalub naftatoodangu vähendamist,
kui USA peaks käiku laskma meetmed naftat tootvate riikide vastu.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.