Lääneriigid on kütuse ja toidu järsu
kallinemise ümber hinnanud julgeolekuriskide sekka, kuna suured arenevad
piirkonnad maailmas võivad sellest ebastabiilseks muutuda.
Esimest korda 1973. aastast on üheaegselt rekordiliselt kallinenud nii kütus kui toit. Maisi, sojaubade ja liha hinnad hüppasid sel nädalal rekordtasemele ning naftabarreli hind noolis juba 140 dollari taset, kirjutas Financial Times.
See ei ole enam pelgalt humanitaar- või sotsiaalne probleem, vaid kasvav risk riikide poliitilise stabiilsusele, kui näljased massid tänavale tulevad. Haiti peaminister oli sel aastal juba sunnitud taoliste protestide tagajärjel ametist lahkuma. Mitme riigi otsused kütusesubsiidiumidest loobuda on tänavale toonud vihased protestijad.
Maailma toiduprogrammi direktor Josette Sheeran on hoiatanud, et sellised protestid on „meeldetuletus, et toidukriis ei ohusta üksnes puudust kannatavaid inimesi, vaid ka rahu ja stabiilsust ennast”.
Need mured on üleval pühapäeval Jeddahis Saudi Araabias toimuval kõrgeid kütuse hindu arutaval rahvusvahelisel kohtumisel.
Seotud lood
Maailma enam kui 30 riigi esindajad ning
naftafirmade juhid kogunesid sel nädalavahetusel Punase mere ääres Jeddahis
kriisikohtumisele, et arutada võimalusi nafta hinnatõusu pidurdamiseks.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.