Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov
ütles, et Venemaalt Euroopasse veetava maagaasi hinda tõstis kütteõli
hinnatõus Hollandis Rotterdamis ning oktoobrist tõuseb gaasi hind
kodutarbijatele Eestis.
„Meil on gaasiostu valem, see on ka Soomes,“ ütles Kotov. „Kütteõli hind, mis tõusis Rotterdamis, on gaasiostu valemi komponent,“ kommenteeris ta Venemaalt Euroopasse veetava maagaasi hinnatõusu.
„Gaasi impordihind arvutatakse valemiga, milles üks komponent on kütteõli hind. Näiteks 2007. aasta juunis oli õli hind 310 dollarit tonni eest, eile tõusis aga 700 dollarile tonni eest,“ selgitas ta.
„Gaasi hinnatõusuks kodutarbijatele on taotlus konkurentsiametis veebruarist sees,“ lisas Kotov.
„Kodutarbijate hinnatõus tuleb oktoobrist ja hetkel ootame konkurentsiametilt kooskõlastust. Vabatarbijatega on hinnad lepingulised, mis fikseeritakse kõigi klientidega eraldi lepingutes. Vabatarbijad on kõik ettevõtted alates restoranidest-hotellidest ning lõpetades tööstusettevõtete ja elektrijaamadega. Vabatarbijate lepingutes kasutame samuti hinnavalemeid. Milline saab olema hinnatase sügisel, on raske prognoosida. Hind võib kõikuda nii üles kui alla,“ rääkis Kotov.
Hetkel sõlmitakse vabatarbijatega uusi lepinguid, sest täna kehtivad lepingud lõppevad oktoobris. Uus lepinguperiood kestab 1. oktoobrist tuleva aasta 30. septembrini.
Kotov ütles, et oktoobrikuine gaasi hinnatõus on proportsioonis gaasi müügihinna tõusuga paari viimase aasta jooksul. "Gaasi hind on viimastel aastatel tõusnud ja täna maksame gaasi eest sama palju kui vanad Euroopa Liidu riigid," sõnas ta.
Seotud lood
Täna avalikustab konkurentsiamet
tõenäoliselt sügisest eramu- ja korteriomanikele kehtima hakkava gaasihinna;
hind tõuseb Postimehe andmeil enam kui 30 protsenti.
Venemaalt Euroopasse veetava maagaasi hind
tõuseb sel aastal eelmisega võrreldes poole võrra.
Koduomanikke ühendav Eesti Omanike
Keskliit (EOKL) kutsub üles gaasi hinna tõusu vaidlustama juhtimaks tähelepanu
universaalteenuste järsule (gaas, jäätmevedu, küte, elekter) hinnatõusule ning
Gazpromi tegevusele Eesti gaasiturul nii gaasitarnijana kui ka Eesti Gaasi
suuromanikuna.
Gazpromist saab maailma suurim
energiakompanii mitte üksnes turukapitalisatsioonilt vaid ka mõjukuselt,
kinnitas Vene riikliku gaasimonopoli juht Aleksei Miller ajalehele Financial
Times antud intervjuus.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.