Kuigi Saku valitsev aktsionär Carlsberg
teatas kõigest kaks kuud tagasi, et nende eesmärgiks pole Saku Õlletehase
väikeaktsionäride väljaostmine, valmistatakse praegu agaralt ette Tallinna
börsilt väljumist.
Saku Õlletehase suuromaniku Carlsbergi soovi täitumisel lõpeb tuhandete väikeaktsionäride võimalus omada tilka igast Sakus toodetud õllest ja loota priskeid dividende.
Börsilt väljumise soov oli uudiseks isegi Saku Õlletehase juhile Ireneusz Piotr Smagale. "Ma lugesin seda otsust eile (esmaspäeval - toim). Mina ei ole Saku omanik ja see otsus tehti Carlsbergi seinte vahel," sõnas Smaga.
Taanis asuvast Carlsbergist öeldi, et väikeaktsionäride väljaostmine tuli planeerimatult. "Meil pole mitte midagi väikeinvestorite vastu. Tegime selle otsuse, sest paljud soovisid oma aktsiaid müüa," põhjendas Saku Õlletehase lahkumisplaane Tallinna börsilt Carlsbergi investorsuhete juht Iben Steiness, kes ei osanud uut ülevõtmishinda veel öelda.
Steiness lisas, et Carlsberg pidi Eesti seaduse järgi mais 75 protsendi osaluse saavutamise tõttu tegema kõigile väikeaktsionäridele ülevõtmispakkumise, millega nõustus märkimisväärselt suurem osa aktsionäre, kui oodati.
Väikeinvestorile pakuti ühe Saku aktsia eest 194,06 krooni ja kokku suurenes Carlsbergi osalus 92 protsendile. Ülejäänud kaheksa protsendiga börsil kauplemine pole Carlsbergi esindaja sõnul enam mõistlik.
Esimese faasi aktsiate üks võtmemüüjaid oli investeerimispankur Rain Lõhmus. "Ma paraku ise õllejooja ei ole. Kui ma need aktsiad kunagi ostsin, siis tundus ettevõte korralik ja aktsia hind atraktiivne," ütles 40 miljoni eest Saku aktsiad realiseerinud Lõhmus. Iseenesest tal müügiga kiiret polnud ja meelsamini oleks ta aktsiad hoidnud, aga otsustas siiski ülevõtmispakkumisele reageerida. "Maailm on täis huvitavaid võimalusi ja nüüd tuleb pea lihtsalt tööle panna," lisas Lõhmus.
Suurem osa Saku aktsionäre on nn mugavusaktsionärid, kelle aktsiad pärinevad õlletehase erastamise ajast. Lõhmuse sõnul on vähe "neid inimesi, kes soetasid teadlikult päris raha eest aktsiaid".
Saku Õlletehast 17 aastat vedanud Cardo Remmel, kes on praegu ettevõtte nõukogu liige, arvas, et otsusega soovib Carlsberg oma struktuuri korrastada.
"See on ju selge, et kui ettevõtted vahetavad omanikke, siis uuel omanikul on uued strateegiad," rääkis Remmel. Saku suuromanikul BBH-l on mitu õlletehast eri maades, millest mõned on börsil ja mõned mitte. "Igal börsil on oma reeglid ja see on sisuliselt muutnud asjaajamise keeruliseks. Ilmselt üritatakse nüüd seda asja lihtsustada," lisas ta.
Remmel meenutas, et Saku polnud algusaegadel sugugi rahalehm, vaid muutus selleks investeerimisringi täitumisel. "Alguses Saku ei maksnud dividende ja väikeaktsionäridele see ei meeldinud. Hiljem on aga makstud suhteliselt hästi," tõdes Remmel.
Saku Õlletehase juht Smaga kinnitas, et Saku õlletootmises mingeid muutusi ei tule. "Saku jääb ikka Sakuks," lisas Smaga, kes on valmis ka mitteavalikku ettevõtet juhtima.
Kuna esmaspäevase pressiteate järel hakati spekuleerima, et nüüd loobub Carlsberg ka eestlastele tuttavatest brändidest, siis väljastas Carlsberg eile pressiteate, milles kinnitati, et Saku õlletehase firmanime ja brände pole kavas muuta.
Kaks kuud tagasi välja kuulutatud aktsiate kohustusliku ülevõtmispakkumise tulemusena ostis Carlsberg väikeaktsionäridelt kokku 1,4 miljonit Saku Õlletehase aktsiat hinnaga 194,06 krooni aktsia. Tõenäoliselt sarnase hinnaga üritab suuromanik osta aktsiad ka viimastelt väikeomanikelt.
Esimese ülevõtmispakkumisega sai Carlsberg endale ligi 17,4 protsenti õlletehase aktsiatest. Sellega on Carlsbergi osalus nüüd 92,4 protsenti, mis annab õiguse taotleda aktsiate ülevõtmist väikeaktsionäridelt rahalise hüvitise eest. Kui sellele reageerib 2,6 protsenti aktsionäridest, on Carlsbergil õigus teistelt väikeaktsionäridelt nõuda aktsiate loovutamist rahalise hüvitise eest.
Kuna aktsionäridele tuleb teha õiglase hinnaga pakkumine, siis tõenäoliselt pakub Carlsberg ka teise ülevõtmispakkumise korral ühe õlletehase aktsia eest 194,06 krooni.
Tallinna börsi teatel oleks teistsuguse hinnaga pakkumist suuromanikul keeruline põhjendada.
Kommentaar Mait Koldits
väikeinvestor ja investeerimisnõustaja
Saku on üks mu lemmikaktsiaid, kuna nad on pakkunud head võimalust mängida suvise dividendiootusega.
Emotsionaalselt eelistan teisi õllemarke, aga finantsiliselt on kahju, et aktsia väljub börsilt. Ma aktsepteerisin selle ülevõtmispakkumise hinna 26. juunil. Müüsin seetõttu, et valitses üleüldine veendumus, et aktsia hind pärast tähtaja kukkumist langeb.
Seotud lood
Arvestades ülevõtmispakkumise tulemusi, on
Carlsberg otsustanud alustada toiminguid ülejäänud väikeaktsionäridele kuuluvate
aktsiate ülevõtmiseks õiglase rahalise hüvitise eest aktsiate noteerimise
lõpetamiseks, teatas ettevõte börsiteate vahendusel.
Seoses eile saabunud teatega, et Carlsberg
viib Saku Õlletehase Tallinna börsilt ära, ning sellele järgnenud
kommentaaridega teatab Carlsberg täna, et Saku nimi jääb endiselt Sakuks.
Saku Õlletehase suurim eraisikust aktsionär
Rain Lõhmus ütles täna aripaev.ee-le, et otsustas võtta vastu Carlsbergi
ülevõtmispakkumise ning oma aktsiad maha müüa.
Ehkki Carlsberg tegi täna
ülevõtmispakkumise Saku Õlletehase aktsiatele, pakkudes ühe aktsia eest 194
krooni (12,4 eurot), tehti täna hommikul börsi avanedes tehinguid 190
krooniga (12,2 eurot).
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.