Eesti hotellide ja restoranide liit on
kursis rahandusministeeriumis valmiva plaaniga kehtestada hotellide
majutusteenusele senise 5protsendilise käibemaksu asemel 18protsendiline, liit
mõistab selle plaani juba eos hukka.
„Rahandusministeerium valmistab ette järgmise aasta eelarveprojekti ja üks võimalus, mida nad on arutanud on minule teada olevalt käibemaksu tõstmine,“ ütles aripaev.ee-le Eesti Hotellide ja restoranide liidu ja Nordic Hotels OÜ juhatuse esimees Feliks Mägus, kelle sõnul mitte midagi kindlat täna sel teemal veel väita ei saa.
Küsimusele, millised mõjud on sellel Eesti turismile, ütles Mägus otse, et halvad mõjud. Mägus tõdes, et praegu käib turismi käsi niigi tasapisi halvemini kui varem. „Ja see oleks veel täiendav tegur,“ lisa Mägus üsna mornil ja murelikul häälel.
Kas võib öelda, et midagi on positiivset selles käibemaksu tõusus? „Ei ole,“ ütles Mägus napilt ning lisas, et ei oska küll kedagi ette näha, kellele sellest tulu võiks tõusta. „Ma arvan, et riigile ka mitte. See on lühinägelik otsus,“ sõnas ta kriitiliselt.
Alkoholi ja tubakaaktsiisi tõusu ei pidanud Mägus turismi mõjuriks, kuid tõdes, et üldine hinnatõus Eestis mõjutab turismi küll. „Majutus- ja restoraniettevõtjatele mõjub laastavalt kogu see hinnatõus, mis on toimunud viimasel ajal nii toidukaupade kui ka siis aktsiisidega kaasnev hinnatõus,“
Hetkel on Eestis käibemaks alandatud määraga ainult majutusteenusel sarnaselt enamusele Euroopa Liidu riikidele, ülejäänud hotellindusega seotud teenused maksustatakse 18protsendilise käibemaksuga.
Seotud lood
Täna kohtusid Pärnus Eesti, Läti ja Leedu
hotellide ja restoranide alaliitude juhatuste liikmed, kes taunisid Eesti
valitsuse plaani ja koostasid kolme liidu poolt ühisavalduse käibemaksu
teemal.
Käibemaksuerisuste kaotamine ning tulumaksu
alanemise külmutamine ähvardab ettevõtete rahakotist kolme aastaga viia kokku
üle 4 miljardi krooni ning sillutada allakäiguteed käibemaksu tõusust mõjutatud
ettevõtetele.
Valitsuse plaan tõsta majutusasutuste
käibemaksu 5 protsendilt 18-le paneks Saaremaa majutusasutused väga raskesse
seisu, kuna hinnad on Saaremaal Mandri-Eesti omadest üldiselt kõrgemad.
Tallink Hotels hotelliketti juht Aivar
Sõerd sõnas, et majutusasutuste käibemaksu tõstmise plaan on läbi mõtlemata ja
maksumuutuse ajastus on vale, sest majandus on languses.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.