Audiitori tootsilik nõu: tehke ära kas või pool ESG-auditist
Viimane aeg on alustada tänavuse ESG-aruandega ja tänagi alustades on ettevõtja jäänud veidi hiljaks. “See ei tähenda, et aruandest võiks täitsa loobuda. Tasub pingutada ja teha ära kas või pool aruandest,” rääkis Grant Thornton Balticu partner ja audiitorteenuste valdkonna juht Mart Nõmper.
Mart Nõmper: “Ma lohutuseks ja julgustuseks ütlen seda, et kui veel praegu ei ole väga tegelenud asjaga, siis soovitan minna Esgridi kodulehele. Seal on võimalus 30 minutiga teha tasuta ülevaade oma ettevõtte ESG olukorrast.” Foto: Raul Mee
Kui aruanne pole täiesti korrektne, siis audiitor aitab, sõnas Mart Nõmper. “Seda ei saa jätta tegemata, sest siis ei ole võimalik esitada tervet aastaaruannetki ära, millel on päris olulised tagajärjed,” rääkis Nõmper.
Vale on arusaam, et küll see raamatupidaja või finantstiim teeb ESG-auditi ära, rääkis Grant Thornton Balticu partner ja audiitorteenuste valdkonna juht Mart Nõmper. Kui aga ESG-audit jääbki tegemata, siis järgneb oluline tagajärg.
Taanis on nii Danske Bank kui teised pensionifondid pannud taastuvenergia tootja Enefit Greeni musta nimekirja, sest ettevõte ei ole suutnud fossiilkütuseid maha raputada.
SEB jätkusuutliku panganduse juht Tatjana Vakulenko leiab, et kliimapoliitikat vastustava Donald Trumpi poliitika võib anda Põhjamaade pankadele isegi konkurentsieelise.
Enamik ESG-teemadega kokkupuutuvatest inimestest on tänaseks kuulnud mõistet “kahene olulisus” (ingl double materiality). Pealtnäha segane ja veider mõiste sisaldab ettevõtete jaoks tegelikult üht-teist kasulikku.
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.