Serbia uue valitsuse
peaministrikandidaat seab sihiks kiire liitumise Euroopa Liiduga,
strateegilised gaasikontaktid Venemaaga ja uuendatud läbirääkimised Kosovo
tuleviku üle.
Mirko Cvetkovic ütles, et kabinet esitab varsti parlamendile ratifitseerimiseks Euroopa Liidu liitumiseelse lepingu, lootes kandidaatriigi staatust juba järgmiseks aastaks. Vastuoluline Stabilisatsiooni- ja Assotsiatsiooni Kokkulepe (SAA) põhjustas eelmise valitsuse tagasiastumise, peale seda, kui Kosovo kuulutas end lääneriikide toel iseseisvaks.
27-liikmelises valitsuskabinetis on ülekaalus EL`i toetavad erakonnad, samuti kuulub sinna endise Serbia juhi Slobodani Milosevici erakond – sotsialistid.
Koalitsiooniparteidel on 250 kohalises parlamendis enamus.
Cvetkovic lubas parandada suhteid ka Ameerika Ühendriikidega „sihiga, et viimane arvestaks rohkem Serbia huvidega, kui lahendab probleeme Balkanil“
Serbia uus valitsus ei tunnusta kunagi Kosovo iseseivust, ütles Cvetkovic. Tõenäoliselt taastab Serbia aga siiski diplomaatilised suhted enam kui 40 riigiga, mis on Kosovot tunnustanud, ütlesid välisministeeriumi ametnikud.
Cvetkovic ütles, et uue valitsuse üks esimesi tegusid saab olema Venemaaga sõlmitud energialepingu ratifitseerimine. See annab enamusosaluse riiklikus kütusefirmas Gazpromile selle eest, et viimane juhiks gaasitoru Euroopasse läbi Serbia.
Seotud lood
Kosovo parlament võttis täna ühehäälselt
vastu riigi iseseisvusaja esimese põhiseaduse.
Eile Sloveenias toimunud Euroopa Liidu
välisministrite mitteametlikul kohtumisel avaldas välisminister Urmas Paet
lootust, et Serbia liigub Euroopa Liidu suunas.
Serbia börsil oodati häid valimistulemusi
ning nendest saadi jõudu ka esmaspäevaks, teisipäeval anti osa tõusu tagasi.
Endine Bosnia serblaste liider Radovan
Karadzic saabus täna hommikul Hollandisse, et astuda Haagi tribunali ette
süüdistatuna sõjakuritegudes, praegu viibib Karadic ÜRO kinnipidamisasutuses
Haagis ning mõne päeva jooksul esitatakse talle süüdistus.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.