Tänasest sai Nordea Pensions Estonia AS
finantsinspektsioonilt õiguse valitseda nii kohustuslikke kui ka vabatahtlikke
pensionifonde, millega tullakse turule sügisel. Nordea loodab tõusta
pensionifondide turul kolme suurima tegija hulka.
"Nordea Life Pensions’i eesmärk on saada turu kolme tipptegija hulka, nagu see on ka praegu kõigis teistes riikides, kus Nordea pakub elukindlustuse- ja pensionitooteid,” ütles Nordea Pensions Estonia juhatuse liige Angelika Tagel. "Mõistagi ei saavuta me seda eesmärki üleöö, kuid oleme seadnud sihid pikaajaliselt.”
Täna ootavad Nordeat pensionifondide turul ees juba viis konkurenti. Kohustuslike pensionifondide turust kuulus eelmise aasta lõpu seisuga finantsinspektsiooni andmetel Hansa Investeerimisfondidele 52%, SEB Varahaldusele 28%, Danske Capitalile 13%, LHV Varahaldusele 4% ja ERGO Varahaldusele 3%. Vabatahtlike pensionifondide turust kuulub Hansa Investeerimisfondidele üle kahe kolmandiku - 70%. SEB Varahalduse turuosa on 25%, Danske Capitalil 3% ja LHV Varahaldusel 2%.
Tagel ei andnud Äripäevale antud vastustes mõista, kelle turuosa kallale plaanitakse konkreetsemalt minna. Ta märkis, et uustulnuka esimene sihtrühm on tema tänased kliendid, kes olevat juba pikka aega oodanud, et Nordea alustaks pensionitoodete pakkumist ka siinsel turul.
Hansa Investeerimisfondide juhatuse esimees Robert Kitt pidas Nordea klientide esmajoones eelistamist loogiliseks sammuks. "Nordea klient on kindlasti keskmisest jõukam ja loogiline on oma kliendibaas kõigepealt läbi võtta, ning siis ka kõik teised,” märkis Kitt.
Kitt lisas, et pikas perspektiivis võiks Nordea haarata aga 10% turust, sest ligikaudu just nii suur turuosa on panga käes hetkel hoiuste ja laenude osas. Kitt ennustas, et ilmselt satuvad esmalt löögi alla väiksemad pangad ning järgmise sammuna haaratakse kõigilt natukene kliente.
2008. aasta 30. juuni seisuga on kohustusliku pensionisambaga liitunud üle 566 000 inimese.
Seotud lood
Nordea panga krediidijuht Ivar Kallast
ütles aripaev.ee-le, et pangale esitatud maksepuhkuste taotluste arv on mõningal
määral sagenenud, kuid see ei ole seotud hindade langusega kinnisvara
turul.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.