Halb töökorraldus ja puudulikud
juhtimisoskused ning sellega seotud stress mõjutavad tervist enam kui töötajate
elustiil, selgub suurest Rootsis läbi viidud uuringust.
Uurimisgrupp, kuhu kuulusid Rootsi ja teiste riikide teadlased, vaatlesid 2000. aastast seda, mis põhjustab tervisemuresid. Meditsiinidoktorid ja juhtimis- ja organisatsiooniuurijad analüüsisid nii töö-, sotsiaal- kui ka kindlustusmeditsiinilisest vaatepunktist suurt hulka ettevõtteid ja riigiameteid ning jõudsid üldisele järeldusele, et enim mõjutab inimese tervist töö, vahendasid Meditsiiniuudised.
Bengt Arnetz, Uppsala ning Wayne’i Riikliku Ülikooli sotsiaalmeditsiini ning töö- ja keskkonnameditsiini professor, rääkis, et töö mõjutab tervislikku seisundit enam kui isegi elustiil.
Teise järeldusena tõdeti, et Rootsis populaarsed stressivastased programmid, mida töökohtadel kasutatakse, on väga lühiajalise ja piiratud mõjuga, samas panused parandada organisatsiooni ja selle juhtimist annavad palju paremaid tulemusi.
Teadlased selgitasid välja neli organisatsiooni ja juhtimisega seotud asjaolu, mis mõjutasid töötajate tervist enim, vaatamata sellele, millise töökohaga oli tegu.
Töökohad, kus inimesed on tervemad, on sellised, kus:
• kolleegidevahelised suhted on paremad;• töötajad teavad organisatsiooni eesmärke;• töötajad olid eesmärkide täitmiseks tegevuste planeerimise ja täiteviimise juures;• töötajad said juhtidelt konkreetset tagasisidet, mida tuleks teha ja kuidas oma töös seatud eesmärke täita.
Seotud lood
Noortel töötajatel, kes peavad
stressirohket ametit, on kaks korda suurem depressiooni või ärevushäire risk,
selgus värskest Briti uuringust.
Nüüd on veel üks hea põhjus end
regulaarselt liigutama hakata, väidavad teadlased. Istuv elustiil teeb meid
nimelt enneaegselt vanaks.
Stressirohke töö mõjutab otseselt
inimkehas toimuvaid biokeemilisi protsesse, mis omakorda suurendavad
südamehaiguste riski.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.