Nüüd on veel üks hea põhjus end
regulaarselt liigutama hakata, väidavad teadlased. Istuv elustiil teeb meid
nimelt enneaegselt vanaks.
Teadlased uurisid kaksikuid ning selgus, et need, kes olid vabal ajal füüsiliselt aktiivsed, olid bioloogiliselt nooremad kui nende istuva elustiiliga õed-vennad, vahendas BBC.
Selgus, et väheaktiivsete inimeste DNA telomeerid olid oluliselt lühemad – see viitab teadlaste sõnul rakkude kiiremale vananemisele.
Londoni King’s College’i teadlaste uurimus ilmus ajakirjas Archives of Internal Medicine.
Aktiivne elustiil vähendab südame- ja veresoonkonnahaiguste, teist tüüpi diabeedi ja vähi riske. Kuid nüüd leidsid teadlased, et kehaline lodevus ei tee inimesi mitte ainult haigustele vastuvõtlikumaks, see kiirendab ka vananemist.
Väite aluseks on 2401 valge nahavärviga kaksikutepaari uurimine. Kaksikud pidid täitma ankeedid, kui palju nad tegelevad kehaliste harjutustega ning andma vereproovi, millest eraldati DNA.
Seejärel võtsid teadlased vaatluse alla DNA telomeerid – kromosoomi otsad, mis hoolitsevad selle eest, et DNA ei kahjustuks. Vananedes muutuvad telomeerid lühemaks, seetõttu muutuvad rakud vastuvõtlikumaks kahjustustele.
Uurides valgetes verelibledes leiduvaid telomeere, leidsid teadlaed, et igal aastal lühenevad need keskmiselt 21 nukleotiidi võrra.
Kuid peamiselt istuvat elustiili harrastavatel inimestel olid telomeerid keskmiselt lühemad kui neil, kes harrastavad mingit kehalist tegevust.
Füüsiliselt õige vähemaktiivsetel (16 minutit tegevust nädalas) olid telomeerid keskmiselt 200 nukleotiidi võrra lühemad kui neil, kes tegid palju trenni (199 minutit kehalist tegevust nädalas).
Kehaliselt kõige aktiivsematel oli keskmine telomeeride pikkus võrreldav endast kümme aastat nooremate kehaliselt mitteaktiivsete inimeste telomeeride pikkusega. Niisiis olid regulaarsed sportijad bioloogilises mõttes ligi kümme aastat nooremad.
Teadlaste sõnul mõjutab telomeeride pikkust väga selgelt stress ning regulaarne treening aitab alandada stressitaset.
Seotud lood
Halb töökorraldus ja puudulikud
juhtimisoskused ning sellega seotud stress mõjutavad tervist enam kui töötajate
elustiil, selgub suurest Rootsis läbi viidud uuringust.
Päevitajad võivad oma vananemist kuni
viie aasta võrra edasi lükata, selgus värskest uuringust.
Kui teil on vedanud ning kehakaaluga pole
mingit muret, ei anna see veel mingit õigustust diivanil külitada ja mõelda, et
trenn on mõeldud vaid paksudele.
Kui maailmast elimineerida kõik haigused
ning vananemisnähud, siis kui kaua on inimesel lootust elada. Kas igavesti?
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.