Keskkonnaaktivistid on Keenia valitsuse
vastuolulise suhkrurookasvatuse pärast Tana jõe deltas kohtusse kaevanud.
369 miljonit dollarit (u 3,6 miljardit krooni) maksma läinud projekti eesmärk on kasvatada suhkruroogu, et toota sellest etanooli ja elektrit, vahendas BBC.
Projekt kiideti heaks möödunud kuul, kuigi on selge, et see võib negatiivselt mõjutada ranniku õrnasid märgalasid. Läinud nädalal aga nõudis kohtunik, et projekti tööd peatataks, kuniks kohtusaaga kestab.
Hagejad väidavad, et projekti jätkamisega rikutaks vähemalt viit Keenia põhiseaduse sätet. Hagejaid toetab ka Keenia Nobeli preemia laureaat, keskkonnakaitsja Wangari Maathi, kes hoiatas, et riik veel kahetseb seda, kui jätab oma keskkonna kaitseta.
Piirkonnas, kus suhkruroogu kasvatama tahetakse hakata, pesitseb 350 linnuliiki, nende seas ka mitu kogu maailmas kaitse all olevat liiki. Alal elutsevad ka lõvid, jõehobud, elevandid, haruldased haid ja kahepaiksed, samuti ohustatud primaadid.
Nature Kenya hinnangul kahjustaks projekt tõsiselt 20 000 hektari suurust ala.
Kuigi projekti toetajad väidavad, et selle käimalükkamisega paraneks piirkonna majandusseis ja tööd saaksid tuhanded inimesed, ei ole keskkonnakaitsjad sellega päri, öeldes, et piirkonna kasvupotentsiaali on korralikult ülehinnatud.
Üle maailma on kõikjal biokütuste tootjaid süüdistatud selles, et nende tegevus sunnib toiduhindu tõusuteele ja jätab paljud inimesed nälga. Ühendkuningriigi abiagentuuri Oxfam hinnangul on biokütused praeguseks vaesusesse tõuganud juba üle 30 miljoni inimese.
Seotud lood
Eesti Energia tahab õhutada põllumehi
senisest märksa rohkem rukist kasvatama, et panna Narvas püsti kuni miljard
krooni maksev bioetanooli tehas.
Biokütuste vastane kriitikatorm võib lõpuks
ometi hakata ka mõju avaldama. Isegi kui Euroopa Komisjon jääb truuks oma
eesmärgile suurendada biokütuste kasutamist, ei ole teised
kindlad. Näiteks Euroopa Parlament üritab asja pidurdada.
Maailmapanga salajase raporti kohaselt on
biokütused toidu hinda kergitanud 75% võrra. See veel avaldamata hinnang põhineb
siiani kõige põhjalikumal analüüsil, mis on teostatud Maailmapanga teadlaste
poolt, kirjutab Aditya Chakrabortty tänases The Guardianis.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.