Riigikogu liikme Mark Soosaare jaoks ei
tulnud majanduslangus väga suure üllatusena, kuna majandus liigubki tsüklite
kaupa.
Sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Soosaar ei pidanud majanduslangust väga suureks üllatuseks, kui ta vastas aripaev.ee päevaküsimusele: "Kui suure üllatusena tuli teile majanduslangus?". Soosaare sõnul liigub maailma majandus ning seega ka erinevate maailma osade majandus üles-alla lainetades.
Pigem oli üllatuseks selle majanduslanguse suurus, kuid siiski ei olnud see ootamatu, sest Eesti on orienteeritud rohkem vahendamisele kui tootmisele ning kinnisvarabuumi põhiselt oli ka märgata, et see mull ka lõpuks lõhki läheb.
"Üllatuseks oli rohkem majanduslanguse suurus kui langus ise," leidis riigikogu liige.
Praegu tegutsenud majandusmudel, kus tahetakse osta odavalt ning müüa kallilt ei saa Soosaare sõnul igavesti toimida. "Selline ratsa rikkaks saamise mõttemaailm ei saa majanduses kaua kesta, sest lõpptarbija peab selle ju kinni maksma," sõnas Soosaar.
Antud mõttemaailma heaks näiteks peab Soosaar Pärnut ja selle kinnisvaraarendust, mis oli suures mahus üles ehitatud algselt soomlaste jaoks, kes aga hankisid need pinnad kasumi saamise eesmärgil edasi müümiseks. Vahendamise heaks näiteks on ka kodumaise tooraine väljamüük nii turba kui puidu näol, mitte aga selle töötlemine, mis tegelikult annaks ju rohkem lisandväärtust ning aitaks kaasa majanduse stabiliseerimisele.
"Praegune olukord on rohkem endise petliku illusiooni tulemus, kus arvati et plaanid ja reaalsus on üks ja see sama. Samuti võiks natuke süüdistada poliitikuid, et nad liiga optimistlikult tegutsesid. Praegu näiteks tuleks vaadata reaalsusele näkku ning teha võimalikult realistlikke prognoose ning natuke rohkem plaane, kui tegelikult täita suudetakse, et nende poole püüelda. Eestis ongi probleemiks see, et plaane ei tehta eriti pika aja peale, mis omakorda maksab tulevikus kätte, praeguses olukorras peaks ta sobivaks tegeleda infrastruktuuri projektidega, eriti nendega kus on kasutamisel EL abi," kirjeldas olukorda Soosaar.
Seotud lood
Rapla Teede juhatuse esimees Tõnu Vilipuu
leidis, et majanduslangus ei tulnud suure üllatusena.
AS Helmes tegevjuhi Liina Laast-Laasi sõnul
ei ole majanduslangus üllatus kuna majandus liigubki tsükliliselt.
Sportlandi tegevdirektor Karin Türk leidis
majanduslanguse olevat normaalse, kuna majandus liigubki
tsükliliselt.
Viimati oli Eesti majandus nii kiires
languses 1994. aastal.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.