Investorid pagevad Venemaalt - reedel
kukkus börs kauplemispäeva sees üle 7% ning keskpank tunnistas, et on rubla
toetuseks tugioste teinud.
Gruusia konflikti puhkemisest kuu aega tagasi on Venemaalt eri hinnanguil välja viidud kuni 21 miljardit dollarit. Börs on kukkunud üle 20% ja tagasi 2006. aasta tasemel.
Börsilanguse taga on siiski enam kui Gruusia kriis. Reedel kukkusid börsid üle ilma, kui USA tööpuudusnäitaja kinnitas maailma suurima majanduse nõrka seisu. Päev varem kärpis Euroopa Keskpank euroala majanduskasvu prognoosi. Juulis 150 dollari piiri noolinud naftabarreli hind vajus New Yorgis 105 dollarile.
"Turgudele on kohale jõudnud, et maailma majanduskasv on nii palju aeglustunud, et hakkab mõjutama toormehindu," ütles Troika Dialogi peastrateeg Kingsmill Bond ajalehele New York Times. "Need on globaalsed põhjused, mis avalduvad siin rängemalt." Vene börsil on ülekaalus tooraine tootmisega seotud firmad.
Investoreid pelutavad aga ka Venemaal kasvanud poliitilised riskid nii firmade tasandil (naftakompanii TNK-BP, kaevandusfirma Metšel) kui ka suhetes teiste riikidega. Börs oli languses juba enne Gruusia sõda, mis kiirendas raha väljavoolu. Reedel teatas Venemaa keskpank, et müüs augustis rubla toetuseks 14 miljardit dollarit.Suhete teravnemine lääneriikidega kõigutab investorite usaldust ka Venemaa majanduse suhtes. Vene firmadele läheb välismaalt laenuraha hankimine raskemaks ja kulukamaks, ent just nii on seni rahastatud kiiret laienemist. ELi ja Venemaa partnerluskõneluste seiskumine pärsib investeeringuid, WTO kõneluste peatamine riskib peatada ka majandusreformid.
"Parim, mis Venemaaga võiks juhtuda, on börsi langus 40%. See oleks neile äratuseks, mis näitab, et läänega tasub koostööd teha," ütles Danske Banki arenevate turgude osakonna juht Lars Christensen ajalehele Helsingin Sanomat.
Investorid jälgivad teraselt ka Ukrainat, kartes kriisi laienemist.
Venemaa presidendi nõunik Arkadi Dvorkovitš ütles reedel, et Venemaa ei karda kriisi - keskpanga reservis on 581 miljardit dollarit ning küll ka välisraha naaseb, kui suhted lääneriikidega paranevad. Selles osas pani ta lootust ELi ja Venemaa esindajate tänastele kõnelustele Moskvas.
Seotud lood
USA president George W. Bush läkitas täna
kongressile kirja, milles teatas, et võtab tagasi eelnõu tuumaenergeetika alase
koostöö kohta Venemaaga.
Pärast Euroopa börside avamist langes
Venemaa aktsiaturg veelgi, RTS-indeks kukkus alla 1450 punkti ja paljud inimesed
sattusid paanikasse.
Eile keskpäeval hakkasid hinnad Vene börsil
langema, päeva lõpuks kaotasid aktsiad 5% oma väärtusest. Tänase börsipäeva
esimeste tundidega on väärtpaberid kaotanud teist sama palju.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?