AS Steri majandusaruandes seisab, et
ettevõte oli möödunud aasta lõpuks saavutanud 1/10 plaanitud tootmisvõimsusest
ega suuda Hansapangale tagasi maksta 23,3 miljoni kroonist
investeerimislaenu.
"Aruandeaasta lõpul oli AS Steri tehase võimsus vaid 1/10 planeeritud maksimaalsest lubatud võimusest ning kiirgusallikate aktiivsuse suurendamiseks esitati vastav taotlus keskkonnaministeeriumile. Kahjuks alustas keskkonnaministeerium taas venitamistaktikat loa muutmise menetlemisel ning praeguseks on AS Steri sattunud keerukasse majanduslikku olukorda, kus olemasolev võimsus ei võimaldada saavutada käibemahtusid, mis on vajalikud laenude teenindamiseks ja kulude katmiseks ning teisalt ei ole ebakindluse tõttu võimalik aktiivne turundustöö lisaklientide leidmiseks," selgitas ettevõtte juht Jaanus Pikani 4. juulil kinnitatud majandusaruandes pankroti taotlemise põhjuseid.
23,3 miljoni kroonise investeerimislaenu tagatisteks on majandusaruande põhjal 9 miljoni kroonine hüpoteek Saue vallas asuvale kinnistule, 15 miljoni kroonine kommertspant Steri varadele, Kredexi ja eraisikute käendus ning AS Amalfi garantiikiri.
2008. aasta algul otsis Steri täiendavat investorit, võttes nii 2006. kui 2007. aastal aktsionäridelt laenu. Eelmisel aastal laenasid aktsionärid hinge vaakuvale Sterile 15% aastaintressiga üle 5 miljoni krooni.
Mullu töötas ASis Steri kolm palgalist inimest. Ettevõtte juht ning viis nõukogu liiget raha ega mingeid soodustusi ei saanud. Müügitulu ulatus 0,23 miljoni ning puhaskahjum 7,5 miljoni kroonini. Bilansipäeva seisuga ei vastanud AS Steri omakapital äriseadustikus kehtestatud nõuetele. Aktsiaseltsi omakapital oli 9,25 miljoni krooniga miinuses.
"Peamiseks põhjuseks omakapitali vähenemisel on nii eelmiste perioodide kui ka aruandeaasta kahjum, mis tulenes tegevusloa väljastamise viibimisest tingitud müügitulude puudumisest," lisas Pikani majandusaruandes.
"Praeguseks on aktsiaseltsi juhatus, nõukogu ning aktsionärid jõudnud arusaamisele, et kuigi ettevõtte praegune müügimaht on võimeline tagama tootmistegevusega seotud igapäevased kulud, ei ole reaalne tagada olemasolevate laenude teenindamist. Samuti ei ole käesoleva aruande koostamise lõpuks alust arvata, et selline olukord oleks ajutine. Seetõttu on otsustatud esitada kohtule pankrotiavaldus maksejõuetuse väljakuulutamiseks. Avaldus on aruande kinnitamise seisuga ettevalmistamisel," seisab aruandes.
Elektrooniliselt esitatud Steri majandusaruandele audiitori otsust lisatud pole.
Seotud lood
Keskkonnaministeerium saatis aripaev.ee-le
kommentaari, mille kohaselt pole ametnikud kiirguslubade andmisega venitanud ega
Steri pankrotis süüdi.
Hansapanga ettevõtete panganduse juhi
Artjom Sokolovi hinnangul pole 1990ndate lõpu majanduslangus praegusega
võrreldav, kuna toona kukkus ära vaid Vene turg.
Steriliseerimisfirma Steri omanik ja Eesti
Investorite Liidu juht Heldur Meerits ütles täna konverentsil "Äri ja Meedia",
et Steri juhtum lõpeb kindlasti kohtus.
Balti Investeeringute Grupi Pank ASi juht
Targo Raus ütles, et majanduslangusel on tagasimaksete
hilinemine ootuspärane ning tänu viivistele suurenevad ka BIGi
sissetulekud.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.