Balti Investeeringute Grupi Pank ASi juht
Targo Raus ütles, et majanduslangusel on tagasimaksete
hilinemine ootuspärane ning tänu viivistele suurenevad ka BIGi
sissetulekud.
"Viivituses olevate laenude hulga kasv on seoses majanduse tsüklilisusega ootuspärane ja BIG on oma finantsjuhtimises alati hoidnud konservatiivset joont ning arvestanud võimalusega, et teatud perioodidel suureneb maksetega hilinevate klientide hulk," rääkis Raus aripaev.ee-le ja lisas, et viivituses olevate klientide suhteliselt suurem osakaal võrreldes eluasemelaenudega on tarbimislaenudele omane.
"Oleme võtnud seda arvesse nii likviidsuse tagamisel kui ka muude finantsprognooside tegemisel," märkis Raus. "Koos makseviivituses olevate nõuete kasvuga on suurenenud ka makseviivituses olevalt portfellilt tulude laekumine."
Raus ütles, et näiteks 2008. aasta I poolaastal laekus üle 90 päeva viivituses olevalt portfellilt laenude põhiosasid ca 123 miljonit krooni ning tulusid ca 70 miljoni krooni väärtuses, mis annab üle 90 päeva viivituses oleva laenuportfelli aastatootluseks laekumiste põhiselt ca 20%.
"Tegemist on maksetega, mida kliendid ei ole tasunud õigeaegselt, kuid mis läbides krediidihalduse erinevaid etappe jõuavad lõpuks siiski laekumiseni. Oluliselt suurem krediidihalduse toimingute osakaal on tarbimislaenude portfellile iseloomulik," sõnas Raus.
Raus juhtis tähelepanu sellele, et 2008. aasta II kvartalis vähenes BIGil kuni 90 päeva viivituses olevate laenude maht, mis näitab, et lisanduvate viivislaenude maht on vähenemas.
"Kindlasti tuleb eristada ka füüsilistele isikutele ja juriidilistele isikutele väljastatud laene – kui viimasel ajal palju kõneldud, et pankade laenukahjumid tulenevad ennekõike laenu võtnud ettevõtete pankrotistumisest, siis füüsiliste isikute puhul saab ka makseviivituses olevad laenud reeglina alati pikemas perspektiivis tagasi," ütles Raus ja kinnitas, et BIG on tänavuse aasta I poolaasta tulemuste põhjal jätkuvalt Eesti kõige kasumlikum ning kõige kapitaliseeritum pank.
"Kuna pakume ainult tähtajalisi hoiuseid, toimub hoiuste väljamaksmine kliendiga kokkulepitud kuupäevadel ning sellest lähtub ka meie likviidsuse planeerimine," kummutas Raus kartuse, et hoiustajad viivisvõlgade kasvu tõttu oma rahast ilma võiksid jääda.
BIGi omakapitali osakaal bilansimahust moodustas poolaasta lõpu seisuga 19,6%. Koos Eesti Panka deponeeritud summadega ulatus BIGi raha jääk samal ajal ligikaudu 401 miljoni kroonini ja panga varad 2,7 miljardi kroonini.
Seotud lood
Aripaev.ee küsitletud kommertspangad
väitsid, et nad ei pane laenukahjumite hirmus raha kõrvale, vaid kannavad
oletatavasti raisku mineva osa varast lihtsalt kulukontole.
Hansapanga ettevõtete panganduse juhi
Artjom Sokolovi hinnangul pole 1990ndate lõpu majanduslangus praegusega
võrreldav, kuna toona kukkus ära vaid Vene turg.
Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe ütles
1990ndate lõpu majanduslangust praegusega võrreldes, et protsessid erinevad,
kuid nii era- kui äriklientide laenude teenindamisel on määrav raha
olemasolu.
Balti Investeeringute Grupi Pank AS teenis
kolmandas kvartalis kasumit 37,3 miljonit krooni võrreldes 42,3 miljoni krooniga
eelmise aasta samal perioodil, teatas ettevõte börsile.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.