Eesti Panga andmetel tuli 80% poolaasta
lõpu laenuprovisjonidest ettevõtluslaenudest, sellest omakorda moodustasid 38%
kinnisvarasektorisse antud laenude provisjonid.
Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhataja Jana Kask kommenteeris: "Maailma finantsturgudel möödunud aastal alanud probleemid avaldavad Euroopas üha enam mõju ka teistele majandussektoritele. Eestis on sel aastal suuremaid tagasilööke tunda saanud eluasemete arenduse ja ehitusega tegelevad ettevõtted, kuid makseraskused on sagenenud ka teistes tegevusvaldkondades ja eraisikutel."
Kask märkis: "Juuli lõpu seisuga moodustasid ettevõtluslaenude provisjonid ligi 80% provisjonide kogumahust, millest omakorda 38% moodustasid kinnisvara alal tegutsevatele ettevõtetele antud laenude provisjonid."
Kase sõnul sõltub laenukahjumite suurus ja struktuur suuresti sellest, kuidas pank kaitses end laenu andmise hetkel krediidiriski vastu. "Kuigi teoreetiliselt võib eraisikulaen panga jaoks olla kindlam, võib mistahes makseviivituses olevate laenude kõrge osakaal osutuda panga elujõulisuse säilitamisel kriitiliseks," lisas ta.
"Ettevõtte pankroti eelistamist laenumaksetele on raske mõista, kuivõrd ettevõtjal on raske oma usaldusväärsust taastada, kui ta on kord juba kergelt alla andnud," kommenteeris Kask AS Steri majandusaruandes välja käidud mõtet, et firmal on mõttekam pankrotiavaldus lauale käia kui praeguses seisus laenude tagasimaksmisega pingutada.
Kask ütles, et 1990ndate lõpus oli laenuportfelli struktuur, pankade laenustandardid ja üleüldse majandusagentide laenukäitumine tänasest oluliselt erinevad. "Seetõttu on ilmselt õigem otsida paralleele mitte Eesti, vaid muu maailma kogemusega, kus majanduse jahenemise tulemusena halveneb ootuspäraselt ka laenukvaliteet," avaldas ta arvamust.
Seotud lood
Hansapanga ettevõtete panganduse juhi
Artjom Sokolovi hinnangul pole 1990ndate lõpu majanduslangus praegusega
võrreldav, kuna toona kukkus ära vaid Vene turg.
Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe ütles
1990ndate lõpu majanduslangust praegusega võrreldes, et protsessid erinevad,
kuid nii era- kui äriklientide laenude teenindamisel on määrav raha
olemasolu.
Tartumaa Põllumeeste Liidu esimehe Jaan
Sõrra sõnul selgub esmaspäevaks, kui palju vilja tuleb põllumeestel maa sisse
künda. Tartumaal on täielikult raisku läinud vähemalt 10% viljast.
Balti Investeeringute Grupi Pank ASi juht
Targo Raus ütles, et majanduslangusel on tagasimaksete
hilinemine ootuspärane ning tänu viivistele suurenevad ka BIGi
sissetulekud.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.