Advokaadibüroo Sorainen partner Toomas
Prangli ütles tänasel ettevõtete ostu ja müügi seminaril, et vaatamata
maksejõuetute ettevõtete ülevõtmise riskantsusele on julge hundi rind
rasvane.
"Pidage meeles, teiste õnnetus võib olla teie võimalus," tuletas Prangli teda kuulama kogunenud ärimeestele ning investeerimisspetsialistidele meelde. "Kuigi siin on suured riskid, on julge hundi rind rasvane."
Advokaat selgitas, et ei räägi ettevõtetest, kelle maksejõuetus on lühiajaline. "Räägime neist, kes ei suuda oma tavapärases ärikeskkonnas maksejõuetusest välja tulla. Pankrottide arv, üllatus-üllatus, on selle aasta 1. kvartalis oluliselt kasvanud. Mul puuduvad andmed poolaasta kohta, kuid ma kaldun arvama, et kasv on suurem kui 78%."
Võrreldes möödunud aasta 1. kvartaliga kasvas pankrottide arv tänavu tervelt 78%. "Turul toimub teatud korrastumine ja see ongi hea," kommenteeris Prangli. "Ma arvan et nn B-projekte ei peagi päästma, näiteks põlluarendusi, mida pole tarbijatele vaja."
Prangli sõnul on maksevõimetu ettevõtte ülevõtmine kiirem tehing kui ettevõtte ost tavalises olukorras. Ettevõtte müüjal pole siin hinnaläbirääkimistel suurt valikut.
"Kui tavapärane ettevõtte audit toimub 1-3 kuud, siis maksejõetu ettevõtte ülevõtmisel on auditiks aega mõnest päevast paari nädalani. Siin peab tegema väga kiireid otsuseid, selleks võib olla ettevõtte ümberpööramine, inimeste koondamine, võlausaldajatega kiire kokkuleppimine, teatud finantsvõlgade täitmise peatamine ja täiendavate investeeringute leidmine," rääkis Soraineni advokaadibüroos Balti riikide ja Valgevene ettevõtete ülevõtmistiimi juhtiv Prangli.
"Müüjale makstav hind on teise- või kolmandajärguline, tunduvalt olulisem on, missuguste võlausaldajate võlad üle võetakse, missuguste omad ajatatakse," märkis advokaat.
Pankrotieelsete ettevõtete ülevõtmisel on väga oluline suhelda kõigi võlausaldajatega ja tagada, et nad ei lükkaks vara täitemenetlusse ega alustaks pankrotimenetlust. Lisaks tuleb jälgida, et ettevõtte netovara oleks vähemalt pool omakapitalist, et juhtkond ise ei peaks kohtusse viima pankrotiavaldust.
Tuleb arvestada ka kuuekuulise tehingu tagasivõitmise riskiga. Kui ülevõetud ettevõte siiski pankrotti läheb, on oht, et pankrotihaldur võib ettevõtte või äritegevuse ostu-müügitehingud võlausaldajate huve kahjustavaks kuulutada.
Pankrotihaldur ei pruugi olla ettevõtte saneerimisest huvitatud, rääkis Prangli. Halduri ülesanne on vara kiiresti maha müüa ning laekunud raha võlausaldajate vahel ära jagada. Statistika näitab, et pankrotimenetluse käigus sõlmiti nii 2006. kui 2007. aastal viis võlausaldajate kompromissi.
Kui USA Chapter 11 võimaldab ettevõtet saneerida pankrotimenetluse käigus, siis Eesti saneerimisseadus võimaldab saneerida pankrotieelselt. Võib ka juhtuda, et pankroti- ja saneerimisavaldused hakkavad kohtus võistlema, tunnistas Prangli.
Valitsuses heaks kiidetud saneerimisseadus jõustub kõige varem järgmise aasta 1. juulil. "Kas see on nüüd hilja või mitte? Parem hilja, kui mitte kunagi," kommenteeris Prangli.
Ettevõtete ostu ja müügi seminari korraldavad kahasse advokaadibüroo Sorainen ja Äripäev.
Seotud lood
Booz Allen Hamiltoni uuringute kohaselt ei
täida finantsootusi 90% ühinemistest ja ülevõtmistest, vahendas Implement
Balticu konsultant Helen Pastarus.
SEB Enskilda direktor Priit Koit ütles
tänasel ettevõtete ostu ja müügi seminaril, et müüjal tuleks vältida
jaanalinnu kombeid, kuna firma finantsraskused tulevad nagunii välja.
Ernst Youngi tehingute nõustamise
osakonna direktori Marko Rudi sõnul võivad sundviskes firma
ostu-müügiläbirääkimised alata likvideerimisväärtusest.
Eesti Päevalehe uudistejuht Jan Jõgis-Laats
ütles aripaev.ee-le, et ei oska öelda, kas Ernst Young Baltic
juhtivkonsultandi Marko Rudi vahistamine on seotud USA prokuratuuri
uuritava Iraagi-afääriga.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.