Nii valguse kui heli levikut võib kirjeldada kui laineprotsessi. Ühtlasi on teada, et lained sobivalt liitudes üksteist võimendada või kustutada võivad. Vastavad katsed valgusega on laialt tuntud.
Hispaania teadlaste hiljuti avaldatud töös kasutatakse valguse asemel heli ja ehkki põhimõttelisi erinevuseid leidub, on tulemused suuresti ootuspärased, kirjutas
fyysika.ee. Ajakirjas
Physical Review Letters kirjeldatud katses paigutatakse aukudega plaat valjuhääldaja ja mikrofoni vahele.
Katseid korratakse erinevate materjalide ning aukude paigutustega mitmesuguste plaadi paksuste korral. Tulemuseks on, et sobiva mulgustatud tõkke taga väheneb kindlal sagedusel helirõhk suuresti võrreldes ilma aukudeta samast materjalist sama paksu seinaga. Lisaks kirjeldatakse töös teoreetilist mudelit, mis katsega hästi ühtib ja võimaldab kindlaks otstarbeks sobivaid plaatide parameetreid leida. Niisugused helitõkked sobiksid suurepäraselt katma näiteks tööstusseadmeid, mis peamiselt ühel kindlal sagedusel müra tekitavad ja samas ventilatsiooni vajavad.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.