Tänane Rootsi majandusleht Dagens Industri
kirjutab, et lühikeseks müük ehk mängimine aktsiate hinnalanguse peale on
Stockholmi börsil järsult kasvanud, mistõttu Rootsi finantsinspektsioon ei
välista edaspidi taolise investeerimisstrateegia keelustamist.
Seda teed on juba läinud USA ja Suurbritannia, samuti Saksamaa, Itaalia ja Austraalia. Nüüd on vankuma löönud ka Rootsi, mis veel läinud nädala lõpus keelustamisele kindla ei ütles, kirjutas leht.
„Lühikeseks müük on seaduspärane tegutsemine. Kui see aga finantsettevõtted negatiivsesse spiraali paiskab, kui aktsiakursid lühikeseks müüjate pärast langevad, võib see tekitada probleeme. Siis on võimalik, et meil tuleb seisukohta muuta,“ ütles lehele Linda Hedvall Rootsi finantsinspektsiooni turu järelevalve osakonnast.
Otse tuleliinil, ehk spekulantide meelisaktsia, on Swedbank.
Aktsia on aasta algusest kukkunud 50% ning viimastel päevadel käitunud väga heitlikult. DI küsitletud pangandusanalüütikud seletavad seda spekulantide aktiivse tegevusega, kes on Swedbanki aktsiat aktiivselt lühikeseks müünud. Teisisõnu laenanud ja maha müünud, lootuses aktsiad enne algsele omanikule tagastamist turult odavamalt kätte saada.
DI on välja arvutanud, et lühikeseks müüdud aktsiate väärtus osakaaluna Swedbanki börsiväärtusesse on viimastel nädalatel järsult kasvanud. Läinud reedel oli lühikeseks müüdud üle 5,5% Swedbanki aktsiatest.
Viimaste nädalate tormis on lühikeseks müük järsult kasvanud just pangandussektoris. Swedbanki aktsiaid oli läinud nädala lõpus laenatud 3 mld SEKi eest, Nordeas, mis on pangana viis korda suurem, oli summa umbes sama. Kogu Stockholmi börsi väärtusega kõrvutades on laenatud aktsiate väärtus praegu tavatult kõrgel tasemel, tõdeb leht.
Seotud lood
Swedbanki ümber tiirleb kõige enam
võimalikke ühinemiskuuldusi ning Nordea panga kõrval on üles kerkinud ka Danske
Banki nimi.
Swedbanki aktsia oli Stockholmi börsil täna
pankadest suurim langeja, ehkki suuremat ohtu pankrotistunud USA pangaga seotud
väärtpaberid Swedbanki bilansis endast ei kujuta.
Tuleval aastal saab Swedbanki tänane juht
Jan Lidén 60 aastat täis ning võib minna pensionile, tema võimalikest
mantlipärijatest peavad Rootsi majanduslehe Dagens Industri küsitletud
analüütikud Swedbanki tänaste juhtide seas parimaks kandidaadiks Erkki
Raasukest.
Swedbanki nõukogu esimees Carl Eric
Stålberg kutsub Rootsi finantsinspektsiooni üles keelustama ka Stockholmi börsil
ajutiselt finantssektori aktsiate lühikeseks müük, ehk spekuleerimine langusele,
mis on Swedbanki aktsiat kõvasti pillutanud.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.