SEB majandusanalüütik Ruta Eier ütles
dv.ee-le, et praegused majanduse probleemid pole seotud maksupoliitikaga
ning ülekuumenemise järgset kohandumist maksude abil ei ravi.
"Praeguse majanduslanguse põhjused on majanduse ülekuumenemisjärgses kohandumises ning maksumuudatustega võib seda struktuurset kohandumisprotsessi asjatult segada," selgitas Eier.
"On tõsi, et majandusseadused ütlevad, et maksude alandamine elavdab majandust, seda juhul kui riigi kulutused jäävad samaks ning sisuliselt kaasneb sellega riigieelarve defitsiit. Kui makse alandada sama palju kui riigi kulutusi, siis majanduses ringleva raha hulk ei muutu ja elavdamist ei toimu," ütles majandusanalüütik.
"Mõningal määral võib makse muidugi kasutada majandustsüklite tasandamiseks ning paljudes riikides seda ka tehakse. Oleks näiteks võinud tõsta 2005. aastal käibemaksumäärasid, sellega oleks ohjeldanud tarbimist ja säästnud raha selleks, et oleks praegusel ajal saanud majandusse lisaraha süstida ja käibemaksumäära alandada. Kuid praegusest seisust ei mängi see hästi välja, et headel aegadel alandati makse ning nüüd veelgi alandada makse," rääkis Eier.
Eier lisas, et maksualandamise asemel võib sama hästi ka lihtsalt riigi kulutusi suurendada, seda rohkem kui maksutulud laekuvad. "Ja tegelikkus tundubki selliseks kujunevat järgmisel aastal, nii et mõningane elavdamine saab toimuma niikuinii," ütles ta.
"Üldiselt ma arvan, et maksupoliitika peaks olema midagi pikaajalist ja kindlat, mille põhjal saab teha ette pikaajalisi äriotsuseid. Pikaajalises plaanis on majanduskasvule tähtsam see, et teatakse ette, milline on selles riigis maksupoliitika, kus äri tahetakse ajada. Lühiajalised ootamatud tõmblused maksudega mõjuvad ettevõtlusele halvasti ja tekitavad ebakindlust," märkis Eier.
Seotud lood
Swedbanki juhtiva analüütiku Maris Lauri
hinnangul ei piisa majanduse elavdamiseks maksude langetamisest. Muuta tuleks
ettevõtteid ja inimeste mõtlemist.
Rahvaliitlase ja riigikogu
rahanduskomisjoni aseesimehe Tarmo Männi hinnangul näitab valitsuse eilne otsus
suutmatust riiki kriisist välja tuua, vahendas Rahvaliit pressiteates.
Reitinguagentuuri Moody's vanemanalüütik
Kenneth Orchard, kes teeb analüüse Eesti kohta, nentis valitsuse maksutõusukava
kommenteerides, et majanduslanguse ajal makse tõsta on ohtlik, ent mõõdukas
eelarvepuudujääk on lubatud.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?