Reitinguagentuuri Moody's vanemanalüütik
Kenneth Orchard, kes teeb analüüse Eesti kohta, nentis valitsuse maksutõusukava
kommenteerides, et majanduslanguse ajal makse tõsta on ohtlik, ent mõõdukas
eelarvepuudujääk on lubatud.
Moody'se hinnangul ei ole riigieelarve defitsiiti viimisel krediidireitingule mingit mõju, sest eelarvedefitsiidid on rasketel majandusperioodidel tavalised. Selline eelarvepoliitika, mis tõusu ajal pidurdab ja languse ajal turgutab, on hea viis, kuidas nõudlust ohjes hoida ja suunata. "Eesti valitsuse finantspositsioon on piisavalt tugev, et mõõduka eelarvepuudujäägiga vastu pidada," märkis Orchard.
Reitinguagentuur ütles, et nende ülesanne ei ole valitsuse poliitikale soovitusi anda, ent on olemas mõni pretsedent, millele võiks tähelepanu juhtida.
Uuringud näitavad, et eelarvekavad võivad innustada pikaajalist kasvu. On tähtis, et riigi majandus seisaks tugevatel jalgadel. Uuringud näitavad ka, et eelarvekavadel, mis on kontsentreeritud kuludele, on suurem mõju kogu riigi majandusele, kui kavadel, mis tuginevad ainult tulude poolele. See ei pea kehtima just Eesti kohta, sest maksukoormus on siin niigi juba üpris madal.
Võib osutuda ohtlikuks, kui majanduse langusfaasis hakatakse makse tõstma. Maksude tõstmisega majanduslanguse ajal peab olema ettevaatlik.
Seotud lood
SEB majandusanalüütik Ruta Eier ütles
dv.ee-le, et praegused majanduse probleemid pole seotud maksupoliitikaga
ning ülekuumenemise järgset kohandumist maksude abil ei ravi.
Reitinguagentuuri S P sõnul on maailma
finantsturge haaranud laenukriisis Ida-Euroopa riikidest kõige haavatavamad
Balti riigid, mida võib ees oodata reitingu langetamine.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.