Briti ajalehe The Independent ajakirjanik
Sean O'Grady tunnistas aripaev.ee-le,
et Baltimaade võrdlemine Islandiga oli tema omalooming.
"IMFi juht Dominique Strauss-Kahn andis intervjuu Reutersile, kus ta rääkis Ida-Euroopa panganduse raskest olukorrast,“ selgitas ajakirjanik. "Islandiga võrdlesin Baltimaid mina, mitte Strauss-Kahn," tunnistas ta üles. Ka IMF kinnitas, et see ei ole nende võrdlus.
Strauss-Kahn ütles, et enamiku pangandussüsteemide rivist väljalangemine vähemarenenud ja arenenud riikides on olnud siiani piiratud, kuid stressi märgid kasvavad ja mõned pangad Ida-Euroopas on muutunud aina rohkem haavatavaks raskustes kinnisvaraturgudele. Siiski ei täpsustanud ta, milliseid konkreetseid riike ta silmas peab.
Teisalt tugines O'Grady oma loos IMFi globaalse finantsstabiilsuse raportile, kus räägitakse Ida-Euroopa kinnisvara ja laenuturgudest.
IMFi raportis seisab, et Ida-Euroopa pangad on palju laenanud raha emapankadelt ja krediidi kasv on olnud tunduvalt kiirem kui deposiitide kasv. Siiski plaanivad emapangad jätkuvalt piiriüleselt finantseerida Balti ja Kagu-Euroopa tütarettevõtteid, siiski vaikselt krediiti piirates. Samas on emapangad haavatavad, sest suur osa nende rahast tuleb keeristes nn raha hulgiturult. IMFi raport sõnul on Balti majanduse pehme maandumine ohus, kui emapangad peavad krediidiraskuste tõttu siinsete tütarpankade rahastamist koomale tõmbama. Seni on Rootsi pankadel tänu erainvesteeringutele ja veel toimivale võlakirjaturule hästi läinud.
Ka toob IMF välja, et siine kinnisvarahindade langus võib mõjutada pankade bilansside tasakaalu, kuid seni ei ole veel märgatavaid laenukahjusid. Ka on kriisis riskijuhtimisele tähelepanu pööratud, mis on omane pigem arenenud turgudele.
Seotud lood
Veel teisedki riigid peale Islandi võivad
sattuda pankroti ohtu, Eesti, Läti ja Leedu näivad praegu eriti haavatavad,
kirjutas Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juhile Dominique Strauss-Kahnile
viidates Briti leht The Independent.
Rahandusministeeriumi finantspoliitika
asekantsleri Veiko Tali sõnul olid Islandi finantseerimisasutused võtnud suuri
positsioone ning omandanud osalusi USA finantskriisiga seotud finantsgruppides,
samas Baltikumi pangad hetkel finantskriisiga seotud ettevõtetes positsioone ei
oma.
Eesti Panga presidendil Andres Lipstokil ja
rahandusminister Ivari Padaril oli eile Washingtonis kohtumine IMFi
tegevdirektori Dominique Strauss-Kahniga, kus Lipstoki sõnul ei olnud kordagi
juttu Eesti sarnasest olukorrast Islandiga.
Tallinna börsiga ühte Nasdaq OMX gruppi
kuuluv Islandi börs, mis oli kolm börsipäeva jutti suletud, kukkus täna 76
protsenti ehk 2287,53 punkti, 717,09 punktile.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.