Portaal tarkkulutaja.ee viis läbi uuringu,
milles osalenud leidsid, et inimesed peaksid mõtlema, kuidas end kindlustada
võimaliku töökaotuse puhuks.
Septembri lõpul toimunud internetiuuringule vastanud soovitasid olla tarbimisel ettevaatlik, hoida oma kulud ja tulud tasakaalus, rohkem säästa ning arvestada, et sissetulekud lähitulevikus pigem ei tõuse, teatas portaal.
Väärtpaberispetsialist Kristjan Tolmats peab uuringus osalenute mõtlemisviisi väga asjalikuks. „Kindlustunne tuleviku suhtes algabki sellest, et loobutakse soovmõtlemisest ja omatakse ausat ülevaadet nii oma võimalustest kui kohustustest. Kui rahaasjadest on hea ülevaade, siis pole ka ebamäärast hirmu tuleviku suhtes," leiab Tolmats.
Uuringule vastanute meelest peaks igal inimesel olema varuks vähemalt kolme kuni kuue sissetuleku suurused säästud võimalike ootamatuste jaoks. Samas ei ole uuringule vastanuil endal piisavalt sääste, et olla ootamatuteks olukordadeks kindlustatud.
Uuringu kinnitas, et tarbijad usuvad majandusseisu halvenemisse ühe aasta jooksul, samas selle paranemisse pikas perspektiivis. „Inimesed hindavad kainelt, et ees on raskemad ajad ja nendest üle saamiseks tuleb oma kulutusi tähelepanelikumalt jälgida. Kui inimesed usuksid, et ka viie aasta perspektiivis pole loota olukorra paranemisele, siis halvaks see majanduse täielikult," kommenteeris Tolmats.
Uuringus osalenud olid keskmisest kõrgema sissetulekuga inimesed ning pea viiendik moodustas peamiselt ettevõtlustulu teenivad inimesed.
Portaal Tark Kulutaja käivitati testversioonis septembris ja selle eesmärgiks on vahendada tarbijatele keerulises majandusolukorras nõuandeid oma isiklike rahaasjade mõistlikuks korralduseks.
Seotud lood
Sisetarbimise vähenemist võis ennustada
juba suvel, kinnitab uuringufirma GfK Eesti divisjoni juht Mauri Sööt Eesti
majanduslangust kommenteerides.
Hansapanga juhi Erkki Raasukese sõnul on
eestlaste hoiuste kasv eelmisest suvest külmunud.
Hansapanga investeerimistoodete osakonna
juhataja Art Lukase sõnul on säästmine jõudmas massidesse.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.