Soome valitsus kaalub mida peale hakata
ehitusbuumi ajal valminud korterite ja majadega, millele pole suudetud ostjat
leida, ning kuidas ehitussektorile tööd anda.
Tänane Helsingin Sanomat kirjutab, et ettevalmistamisel on näiteks lahendus, kus osa müügiks ehitatud või ehitamisel olevatest korteritest muudetakse elamisõigusega korteriteks. Eelkõige puudutaks selline lahendus müümata eramuid ja ridamaju.
Soome ehitussektori ametliku statistika põhjal on valminud ja müümata uusi kortereid Soomes 1730. See statistika katab aga vaid 75% uute korterite ehitamisest, mistõttu tegelik number on suurem, kirjutas leht.
Soome peaminister Matti Vanhanen ütles läinud nädalal parlamendi infotunnis, et lisaeelarve eelnõus keskendub valitsus kahele valdkonnale: hõivet üleval hoidvale ehitusele ning ettevõtluse ja ekspordi toetamisele.
Muuhulgas plaanib valitsus ergutada üürikorterite ehitamist, investeerides selleks 20-30 miljonit eurot. Nii oleks omavalitsustel ja munitsipaalfirmadel üürikorterite ehitamiseks raha, sest pangad on oma laenukraanid kinni keeranud.
Valitsus plaanib muidki ehitustöid, et hõive sektoris järsult ei langeks. Nii näiteks on kavandamisel mitmed suuremad kapitaalremondid, mida tuleks teha nii või teisiti. Remonti läheb näiteks Rootsi teater Helsingis, kirjutas leht.
Oktoobris kahanes eramute ostmine Soomes eelnenud kuuga võrreldes 30% ja korrusmajades korterite ostmine 23%. Aastatagusega võrreldes on langus üle 40%. Kortermajades on ruutmeetri hind aastaga kukkunud keskmiselt 6,2% ning ridamajades 8,7%.
Sampo panga peaökonomisti Lauri Uotila hinnangul jääb elamispindade hinnalangus Soomes siiski suhteliselt mõõdukaks, sest ka tõus oli üldise buumi ajal mõõdukam kui paljudes teistes Euroopa riikides. Eluasemelaenu intressid on Soomes hakanud alanema ning Uotila usub, et need langevad alla 4% tasemele, hoolimata sellest, et pangad on riskimarginaale tõstnud.
Seotud lood
Soome riiklik uurimiskeskus VTT prognoosib
tuleval aastal Soomes ehitussektoris 10%st langust, töökohti võib ehituses ja
sellega seotud valdkondades kaduda kuni 50 000, kirjutab tänane Helsingin
Sanomat.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.