Soome riiklik uurimiskeskus VTT prognoosib
tuleval aastal Soomes ehitussektoris 10%st langust, töökohti võib ehituses ja
sellega seotud valdkondades kaduda kuni 50 000, kirjutab tänane Helsingin
Sanomat.
„10%ne miinus ehitussektoris tähendab SKP langust ühe protsendipunkti võrra, mis veaks Soome majanduskasvu miinusesse,“ ütles VTT kinnisvara ja ehituse osakonna juht Pekka Pajakkala. Ehituse osakaal Soome SKPs on umbes kümnendik.
VTT prognoosi järgi kaob lähema kahe aastaga Soomes uusehituselt 25 000 – 30 000 töökohta. Remondi alalt tuleb samas 5000-10 000 uut töökohta juurde. Kui aga juurde arvata ka ehitusega seotud alad – köögimööbli valmistajad, ehitusmaterjalide valmistajad, arhitektid – võib kokku kaduda kuni 50 000 töökohta.
Otseselt ehitusel oli veel sel sügisel Soomes hõivatud 140 000 töötajat. Laiemalt annab ehitusala tööd ligi 520 000 inimesele.
VTT prognoosib ka äripindade ehituses järsku langust. Uusehituste alustamine on juba vähenenud, tulevast suvest ei ehitata uusi äripindu enam üldse, ütles Pajakkala.
„Tuleval kevadel valmib hulga äripindu, nõudlust on aga vähe. Sellises majanduslikus olukorras ei kipu firmad kontoreid vahetama, nii jäävad uued pinnad tühjaks. Neilegi võib mõelda mõnd muud rakendust – muuta need näiteks üürikorteriteks,“ ütles Pajakkala.
VTT prognoos on koostatud kaheks aastaks, 2010. a lõpuni.
Seotud lood
Soome valitsus kaalub mida peale hakata
ehitusbuumi ajal valminud korterite ja majadega, millele pole suudetud ostjat
leida, ning kuidas ehitussektorile tööd anda.
Täna teatas Soome ehitus- ja
kinnisvarafirma YIT, et alustas 350 töötajat puudutavaid läbirääkimisi, mille
eesmärgiks on osa neist koondada ja osa saata sundpuhkusele.
Nokia nõukogu esimehe Jorma Ollila arvates
on Soome majanduse olukord sedavõrd tõsine, et valitsuse plaanitud
maksukärbetest ja avaliku sektori investeeringutest ei piisa, kirjutab tänane
Helsingin Sanomat.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.