Nafta odavnemine kärbib järsult Venemaa
tuleva aasta majanduskasvu väljavaateid.
"Kõige värskemad prognoosid ennustavad Venemaale tulevaks aastaks 3-4% majanduskasvu," ütles Kauppalehtile Soome Panga siirdemajanduste instituudi juht Pekka Sutela.
Instituut on koostanud nafta hinnast lähtuvalt erinevad stsenaariumid. Kui nafta hind jääb keskmiselt 90 dollari tasemele barrelist, võib Venemaa SKP tuleval aastal kasvada 5%. Kui hind jääb praegusele umbes 50 dollari tasemele, taandub Venemaa majanduskasv ühele protsendile. Kui hind langeb alla 40 dollari barrelist, võib SKP minna miinusesse.
Stsenaariumid on koostatud arvestamata Venemaa valitsuse võimalikke abipakette majanduse stimuleerimiseks. Kui valitsus tuleb appi, on Sutela sõnul 3%ne SKP kasv realistlik väljavaade.
Venemaa valuutareservid on kahanenud pea 600 miljardilt dollarilt 450 miljardile ning peaksid sarnase tempo jätkudes vastu tuleva aasta kevadeni.
Sutela siiski rubla järsku devalveerimist ei usu- pigem avardab Venemaa keskpank rubla kauplemiskoridori.
Tihedaid kaubandussuhteid Venemaaga on nimetatud ühe eelisena, mis aitab Soomel ülemaailmsest majanduskriisist kergemini välja tulla. Kui Venemaa SKP kasvab 3-4%, on see tõesti jõudsam kasv kui nii mõnelgi teisel Soome eksporditurul, möönab Sutela. Samas ütleb ta, et Venemaa tähtsus Soome ekspordis on liialdatud - tegelik osakaal on 10% asemel ca 7-8%. Suur osa ekspordist on kaubad, mis kulgevad Soome kaudu ja millest Soome mingit lisaväärtust ei jää.
Seotud lood
Venemaa keskpank lasi rublal täna jälle
„kukesammu“ võrra odavneda, kuna rubla kaitsmine läheb kalliks – vähem kui nelja
kuuga on keskpanga valuutareserv kahanenud pea veerandi võrra, kirjutas
Bloomberg.
Selle aasta esimese üheksa kuuga on
välismaised otseinvesteeringud Venemaale mullusega võrreldes 2,3% vähenenud,
teatas Venemaa statistikaamet.
Pärast seda, kui Venemaa aktsiaturg on
võrreldes maikuu tipuga kukkunud üle 75 protsendi, leiavad paljud
investorid-spekulandid, et kätte on jõudnud soodne aeg idanaabri aktsiaturule
investeerida.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.