Finantskriis on nafta ning teiste
toorainete hinnad nii madalale kukutanud, et need on potentsiaalsed
ostukandidaadid pika perspektiiviga juba ka pensionifondidele.
Ajastus tähendab aga kõike. Investorid istuvad suurelt rahas ning ootavad väiksematki tõendit selle kohta, et kriis on oma põhja leidnud. Siiani on investorid müünud tooraineid ning naftat koos aktsiatega, kirjutab Reuters.
Kõige enam läheb müügiks likviidne vara, millest viimastel kuudel on palju puudu olnud ning paljudele pensionifondidele on jäänud kätte indekseid (tooraine), mille vabanemisest nad oleksid huvitatud. Kuid paljud pensionifondid on huvitatud ka ostmisest. Kui saabub õige aeg ostmiseks, on sisenejate strateegiad ilmselt rohkem dünaamilisemad kui lihtsalt "ostame pika perspektiiviga".
Paljud pensionifondid ning institutsionaalsed investorid on viimase viie aasta jooksul lisanud oma portfellidesse toorainetega seotud varasid, et mitmekesistada oma haaret. Barclays Capitali sõnul oli fondidel hallata selle aasta teises kvartalis umbes 270 miljardit dollarit toorainetega seotud varasid. Osa sellest rahast on muidugi kadunud koos nafta hinna kukkumisega. Nafta hind on kukkunud selle aasta juuli tippudest üle 100 dollari, makstes juulis umbes 147 dollarit ning nüüd veidi üle 36 dollari barreli eest.
Barclays prognoosib, et toorainetega seotud varade väärtus väheneb neljandas kvartalis üle 30% 144 miljardile dollarile, mis on tingitud hiljutisest raskest maandumisest toorainehindades.
Toorainetega seotud indeksid on samuti kõvasti kukkunud. S P GSCI indeks on sellel aastal kukkunud 48,8%, sest indeks on 65,5% ulatuses fokusseeritud energiale.
Pensionifondide positsioonid toorainesektoris on siiski võrdlemisi väikesed, ulatudes Cooperi arvates vaid ühe protsendini.
Seotud lood
Investorite jaoks poleks
mõistlik sundida riigil kunstlikult fondivalitsejatel kas osa või kõik
varadest investeerima Eestisse, sest pensionisüsteem toimib, leiab
rahandusministeerium.
Nafta hind ronis eile õhukesel turul üle
7%. Araabia Ühendemiraadid teatasid, et kavatsevad tugevalt tootmist
piirata.
Euroopa Keskpanga president Jean- Claude
Trichet ütles, et nafta hinna langus aeglustab inflatsiooni ning toetab
majanduskasvu.
SEB soovitab pensionäridel teise
pensionisamba väljamaksete raha mitte kohe välja võtta, vaid edasi koguda, kui
aga ühekordse maksena välja võtta, siis edasi investeerida, näiteks
panna pangadeposiiti.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.