Koos aktsiate ning kinnisvara väärtustega
on minema pühitud ka ports kultuuri - kultuurimullist krahhini.
Dramaatiline langus aktsia- ning kinnisvarahindades on kahtlemata imenud kõik meie tähelepanu viimaste kuude jooksul. Samal ajal, kui Dow Jones tööstusindeks on 35% kukkunud, on kultuurimullist samuti kõvasti õhku välja vihisenud.
Inimesed juba ostavad vähem raamatuid ning muusikat. USA albumimüük kukkus 2007. aastal 9,5%. Kultuur on pihta saanud popmuusikast süvamuusikani, kunstist raamatuteni. Maailma vanuselt kolmas kunstioksjoni maja Sotheby's kaotas 28,2 miljonit dollarit oma prestiizikate uue kunsti oksjonitega. Rohkem kui tosin Broadway etendust on kinni pandud, kirjutab kirjutab Portfolio.com
Kultuuriinstitsutsioonide rahastamine käib juba kolgata teed ning arvatavasti ei ole tsükli põhja veel näha.
2007. aastal panid mitmed investeerimisfondid oma rahad Broadway etenduste alla, oodates sealt kõrgeid tulusid. 2008. aastal muutusid Broadway ninamehed närviliseks. Etendusi hakati sulgema, nende hulgas pandi kinni sellised kõrgelennulised etendused nagu Grease ning Hairspray.
2007. aasta lõpus andsid raamatukirjastajad lugematul hulgal välja kinnisvara- ning finantskirjandust stiilis "kuidas teenida kibekiirelt miljoneid", mis müüsid laitmatult. 2008. aasta detsembris pani suurim hariva kirjanduse väljastaja Houghton Mifflin Harcourt seisma oma projektid ja Penguin ning HarperCollins külmutasid palgad.
2007. aastal sügisel tegid uue kunsti oksjonid New Yorkis ikka veel käivet. Sotheby'sel õnnestus müüa Francis Baconi maali siis veel 45,6 miljoni dollari eest ning Paul Gauguini oma 39 miljoni dollari eest. Selle aasta märtsikuus nimetas aga Fine Art Capitali president Andy Augenblick, kes on USA suurim laenaja kunsti tagatisel, olukorda "krahhiks".
Üks ajastu sai läbi, et teha ruumi järgmisele.
Seotud lood
Aasta algusest raamatutele ja
kultuuriürituste piletitele kehtima hakanud kõrgem käibemaks pole inimeste huvi
kultuuri tarbimise vastu kuigivõrd kahandanud, väidavad raamatu- ning
piletimüüjad.
Tallinna linn plaanib tuleval aastal
investeerida Kultuurikatlasse 40 miljonit krooni.
Kultuurkapital andis Julianus Inkassole üle
11 inimest või mittetulundusühingut, kes on kapitalile toetuse eest jäänud
aruande võlgu ega pole esitanud õigeaegselt kuludokumente.
Baleriin ja tantsupedagoog Kaie Kõrb ütles,
et kultuuri rahasid tahetakse kärpida igast otsast, kuid kultuur on riigi alus
ning seda peaks rohkem toetama.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.