Aastaga on makseprobleemidega ettevõtete
arv kasvanud 111 protsendi ehk 1959 ettevõtte võrra, selgub Krediidiinfo Eesti
ettevõtete maksekäitumise 2008. aasta teise poole statistikast.
Maksehäireregistri statistika andmetel ulatus kõigi aktiivselt tegutsevate Eesti ettevõtete (u 52 000) maksehäirete summa 2008. aasta teisel poolel 1,8 miljardi kroonini ning maksuvõlgade summa 1,7 miljardi kroonini, jagunedes vastavalt 3729 ja 8660 ettevõtte vahel, teatas ettevõte.
Majandussektorite lõikes on maksehäiretega ettevõtete arv aastaga enim kasvanud ehitus- ning veondus- ja laondussektoris, vastavalt kasvud 132% ja 118%. Kõige vähem on partneritele võlgu olevate ettevõtete arv kasvanud veevarustus- ja põllumajandussektoris 50% ja 77%.
Maksuvõlgadega ettevõtete arv on enim kasvanud veondus- ja laondussektoris (36%), kinnisvara- (35%), majutus- ja toitlustussektoris (35%) ning kõige vähem finants- ja kindlustus- (10%) ning põllumajandussektoris (20%).
Maakondadest on maksehäiretega ettevõtete arvu kasvuprotsent suurim Hiiumaal (217%), Pärnumaal (181%) ja Läänemaal (163%) ning vähim Jõgevamaal (40%). Maksuvõlgadega ettevõtete arvu kasvuprotsent on enim suurenenud Järvamaal ( 68%), Jõgevamaal (65%) ja Hiiumaal (43%) ning kõige vähem Valgamaal (6%).
Statistika põhjal on nii maksehäirete kui ka maksuvõlgadega ettevõtete arv kõige rohkem kasvanud kuni 49 töötajaga mikro- ja väikeettevõtete hulgas (vastavalt 240% ja ligi 60%). Olukord on parem 250 ja enama töötajaga suurettevõtetes, kuid ka nende hulgas on pöördunud tõusule nii maksehäiretega (75%) kui ka maksuvõlgadega (7%) ettevõtete arv.
Krediidiriskide suurenemise tingimustes on likviidsusprobleemi ennetamiseks mõistlik olla kursis partneri maksevõimega, kuna võlad kipuvad käituma põhimõttel – kus juba on, sinna tuleb juurde.
Seotud lood
Ettevõtte mõningased maksehäired on
tingitud sellest, et kogu ehitussektor asub praegu võlgnevuste
ahelreaktsioonis, sõnas Decora juhatuse esimees Andrus Allik.
Eelmise aasta lõpus tekkis
meil maksuprobleeme, kuid kiired ümberkorraldused päästsid ettevõtte,
sõnas Hansabuss ASi juhatuse esimees Neeme Tammis.
Majandusolukord on ettevõtted väga
tundlikuks muutnud, mistõttu pöördutakse tunduvalt kiiremini Krediidiinfo
ja inkassofirmade poole, märkis IT Gruppi firma omanik Jaak
Ennuste.
Skanska EMV juht Olle Hormi jaoks pole see
üllatav, et ehitussektor on üks neist, kus viimasel poolaastal kasvas enim
maksehäiretega ettevõtete arv.
Dubaisse kinnisvara ostmist, kas passiivse sissetuleku või elamisloa saamiseks, saab teha mugavalt oma kodust. Milliseid võimalusi Araabia Ühendemiraatide kinnisvaraturg investoritele pakub? Miks on üürikinnisvara ostmine kasumlik otsus? Nendele ja muudele küsimustele teab vastuseid just sealses piirkonnas kinnisvaraga tegeleva ettevõtte EstKing juht Igor King.