Riigikohtu üldkogu vaagis täna,
kas riigikogulaste nn palkade külmutamise seadus, mille riigikogu
detsembris riigipea Toomas Hendrik Ilvese vastuseisust hoolimata teist korda
vastu võttis, on põhiseadusega vastuolus või tohivad rahvasaadikud ikkagi
enda palkasid teatud ajaks külmutada. Praegu teenib parlamendi lihtliige 63 800
krooni kuus.
Riigikohtu pressiesindaja Eveli Kuklase sõnul arutas 19 riigikohtunikku palgaseaduse vastavust põhiseadusele ja osapoolte poolt- ja vastuargumente 1,5 tundi.
"Kaasuse kohta tehakse otsus ühe kuu jooksul," lisas Kuklane.
Riigikogulaste järgmise aasta igakuine palk arvestatakse välja eelneva aasta neljanda kvartali Eesti keskmise palga alusel. 2007. aastal oli Eesti keskmine palk neljandas kvartalis 12 270 krooni. Selle numbri alusel arvutatav saadikute palk on praegu 49 080 krooni. Sellele lisanduvad kuluhüvitised, mis on maksimaalselt 30 protsenti riigikogu liikme palgast. Sisuliselt teenib riigikogu lihtliige kokku 63 804 krooni.
Parlament võttis mullu 19. novembril vastu seaduse, mis külmutab alanud aastast riigikogu 101 liikme palga.
Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas toona 53 saadikut Keskerakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Eestimaa Roheliste ja Rahvaliidu fraktsioonist ning selle vastu oli üks riigikogu liige, fraktsiooni mittekuuluv Jaan Kundla.
Seaduse kolmandal lugemisel hääletamata jätnud Reformierakonna fraktsioon põhjendas oma otsust seisukohaga, et iseendale palga määramise poolt hääletades rikuvad erakonnad teadlikult põhiseadust.
Riigikogu liikme palga ajutise korralduse seadusega külmutati saadikute palk alanud aastast kuni 2010. aasta 28. veebruarini. Riigikogu liikmete palga määramise aluseks jäi riigikogus vastu võetud seaduse järgi 2007. aasta neljanda kvartali keskmine palk, kuid kui keskmine palk vahepeal langeb, väheneks ka saadikute külmutatud palk.
Samuti mõjutaks palga külmutamine riigikogu ametipensione ning saadikute kuluhüvitist, mis moodustab kuni 30 protsenti palgast.
Rahvaesindaja Taavi Rõivas töö ajal Delfit lugemas
Rahvaesindaja Taavi Rõivas Delfi uudisteportaali lugemasPresident Toomas Hendrik Rahvaesindaja Taavi Rõivas Delfi uudisteportaali lugemasIlves jättis riigikogus vastu võetud seaduse kinnitamata ja saatis selle parlamendile ümberotsustamiseks tagasi. Riigikogu võttis selle uuesti muutmata kujul 3. detsembril vastu. Kuna riigikogu võttis Ilvese poolt juba korra taga lükatud palgaseaduse ikkagi uuesti vastu, ei jäänud riigipeal üle muud, kui taotleda riigikohtult selle põhiseadusevastaseks kuulutamist.
Seadusele on andnud hinnangu ka õiguskantsler Indrek Teder, kelle arvates põhiseadus välistab riigikogu liikme tasu suurendamise samale koosseisule, aga ei välista tasu samaks jäämist või vähendamist.
Seotud lood
Kell 11 alustas riigikohtu 19-liikmeline
üldkogu avalikul istungil arutelu, kas riigikogulased võivad istuva
koosseisu palkasid külmutada või tohivad nad põhiseaduse järgi peatada ainult
järgmise parlamendi koosseisu palgatõusu. Praegu teenib riigikogu
lihtliige ligikaudu 63 800 krooni kuus.
Riigikogu kantselei eelarves ei ole selleks
aastaks riigikogulaste palkade tõstmiseks raha ette nähtud. Kui
riigikohus otsustab, et parlamendi istuv koosseis ikkagi ei saa enda
töötasu külmutada, peab kantselei leidma kiirkorras 26 miljonit
krooni.
Riigikogu võttis 58 poolthäälega muutmata
kujul uuesti vastu presidendi poolt 24. novembril väljakuulutamata jäetud
riigikogu liikme palga ajutise korralduse seaduse.
Reformierakonna liikme ja riigikogulase
Igor Gräzini sõnul külmutatakse riigikogulaste palgad 2007. aasta tasemel.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.