Kuigi Valio Eesti ja Võru juustutehas
suutsid 2008. aastal kasvatada käibe kokku 18% 1,3 miljardi kroonini, vähendasid
mullu suvel maailmaturul järsult langenud piimatoodete hinnad ettevõtete tulusid
ning aasta lõppes väikse, auditeerimata andmetel 54 000kroonise kasumiga.
Valio Eesti direktor Kari Finska sõnul eksporditi eelmisel aastal ligi 90% Valio Võru juustutehases toodetud juustust, mistõttu mõjutas piimatoodete nõudlus ja hinnatase maailmaturul olulisel määral Valio Eesti tulemusi, teatas ettevõte. „Ehkki kasvatasime 2007. aastaga võrreldes juustutootmist üle 12% ja eksporti üle 13%, ei suutnud me säilitada kasumlikkust märkimisväärselt kukkunud maailmaturuhindade tingimustes,“ kommenteeris Kari Finska.
2008. aastal investeeris Valio Eesti tootmisesse kokku 113,7 miljonit krooni, millega käivitati Valio Laeva Meiereis sügisel enam kui 50 miljonit krooni maksnud uus piima- ja kooreliin, mis kahekordistas ettevõtte piima töötlemise mahte. Valio Võru juustutehase investeeringud küündisid kokku 57,7 miljoni kroonini. Suurimate tööde seas olid muuhulgas juustude soolamise automatiseerimine ja piima vastuvõtu moderniseerimine.
„Alanud aasta tuleb pingeline kogu piimatööstussektorile, ka Valio Eestile. Kuid plaanid on meil ambitsioonikad. Koduturul soovime hoida senist tugevat positsiooni toortoodete osas, sealhulgas ka Valio Alma esikohta piimatoodete turul. Juustude turuosa loodame aga märgatavalt kasvatada,“ rääkis Kari Finska ettevõtte 2009. aasta plaanidest.
„Eksporditurgudel, nagu Venemaa, Läti, Leedu ja Soome, oleme eesmärgiks seadnud tänaste mahtude hoidmise. Samuti jälgime täpselt kulude poolt ning ka efektiivsuse tõstmine on konkurentsivõimeliste hindade seisukohalt võtmetähtsusega,“ lisas ta.
Valio Eesti annab tööd 340 inimesele ning ekspordib Lõuna-Eesti farmide toorpiimast valmistatud tooteid Lätti, Leetu, Venemaale, Itaaliasse ja Soome.
Seotud lood
Valio Eesti tegevdirektori Kari Finska
sõnul toodetakse Eestis toorpiima rohkem kui kodumaise nõudluse
rahuldamiseks tarvis.
Valio ekspordidirektor Elar Ollik ütles, et
Venemaale eksporditava juustu müük kukkus peale aprillirahutusi 80% ning
turuosa on keeruline tagasi võita, osa suuri kaubanduskette keelduvad
siiani Eestis toodetud tooteid sortimenti võtmast.
Tallinna Lennujaam tahab saavutada süsinikuneutraalsuse järgmisel ja kliimaneutraalsuse 2030. aastal. Neist viimane eesmärk on Tallinna Lennujaama finantsjuhi ja juhatuse liikme Anneli Turkini sõnul ambitsioonikas ja väljakutsuv, sest kõiki tehnoloogiaid selle saavutamiseks veel olemas ei ole.