Valio Eesti tegevdirektori Kari Finska
sõnul toodetakse Eestis toorpiima rohkem kui kodumaise nõudluse
rahuldamiseks tarvis.
„Antud hetkel on Eestis toodetava toorpiima kogus selgelt suurem, kui oleks vaja kodumaise piimatoodete nõudluse rahuldamiseks. Lisaks on võrreldes eelmise aastaga toorpiima tootmine Eestis suurenenud, piimatoodete tarbimine inimese kohta aga mitte,“ rääkis Valio Eesti tegevdirektor Kari Finska.
Sarnaselt paljudele teistele Eesti piimatöösturitele müüb Valio Eesti suure osa oma toodangust rahvusvahelistel turgudel. Ettevõte poolt ostetavast toorpiimast kasutatakse ca 60% eksporti tarbeks. Finska sõnul on maailmaturul piimatoodete hinnad langenud peaaegu samale tasemele, mis nad olid enne eelmise aasta hinnatõusu. Maailmaturu hindade langusest lähtuvalt on ettevõte langetanud ka siinseid toorpiima kokkuostuhindasid. „Ka Eestis põhineb hind nõudluse ja pakkumise suhtel,“ sõnas tegevdirektor.„Tehislik toorpiimahindade tõstmine eelmise aasta tasemele tähendaks eksportivatele ettevõtetele märkimisväärseid raskusi. Nii näiteks tähendaks toorpiima hinna tõstmine 1 krooni võrra Valio Eesti poolt Võru juustutehases valmistatavate juustude omahinna kallinemist 10-14 krooni kilo kohta. Eksporturgudelt aga ei ole võimalik praegusest tasemest kõrgemat hinda saada,“ rääkis Finska toorpiima hinna tõstmise tagajärgedest.Juhi sõnul tähendaks see pikaajalises perspektiivis piimatoodete ekspordi lakkamist ning ettevõtete sulgemist. „Ilma ekspordita peaks Valio Eesti vähendama kokkuostetava piima kogust praegusest umbes poole võrra, mis kindlasti ei oleks hea uudis ei toorpiima tootjatele ega piimatööstustele,“ lisas Finska.Piimatööstuste eksporditegevuse kasumlikusele andis suure löögi ka aasta tagasi Euroopa Liidu eksporditoetuste väljamaksmise lõpetamine piimatoodetele.
Seotud lood
Kuigi Valio Eesti ja Võru juustutehas
suutsid 2008. aastal kasvatada käibe kokku 18% 1,3 miljardi kroonini, vähendasid
mullu suvel maailmaturul järsult langenud piimatoodete hinnad ettevõtete tulusid
ning aasta lõppes väikse, auditeerimata andmetel 54 000kroonise kasumiga.
Jõgevamaa piimkarja kasvataja OÜ
Viraito omanik Toivo Kens ütles aripaev.ee’le, et 4.50 toorpiima kilohind ei ole
piimatootjale piisav aga hetkel ei võimalda turg rohkem küsida.
Saaremaa piimatööstuse juhi Andi Saagpakki
sõnul on põllumeeste nõudmine nende seisukohalt igati mõistlik, kuid mõistlik ei
ole see tööstuse seisukohalt.
Eestimaa Põllumeeste Keskliidu
asepresidendi, Tartumaa Põllumeeste Liidu esimehe Jaan Sõrra sõnul oli täna
toimunud piimatootjate konverentsil konkreetsete protestiaktsioonide
kokkuleppimine raske, sellega tegeleb edasi piimatootjate koostöökoda.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.