Inimesed peaksid hakkama võrdlema
pensionifondide tootlusi, sest neil on võimalus valida endale parem fond, kui
neile läheb korda, mis nende pensionisambaga toimub, märkis LHV Varahalduse
tegevjuht Mihkel Oja.
"Süsteemiga liitunutel on võimalik valida paljude fondijuhtide vahel ning nad peaks oma valiku tegema lähtuvalt enda huvidest, sellest, kui edukalt üks või teine fondijuht nende pensionivara investeerib,“ ei mõista Oja tulevaste pensionäride leiget huvi oma investeeringu vastu. "Juba paari aastaga on vahed tootlustes mitmekordsed.“
Kui keskmisi numbreid vaadata, siis teise samba fondidel Oja sõnul eelmisel aastal kindlasti hästi ei läinud. "Samas tuleb tõdeda, et tootluste vahed fondide seas on päris suured ning paraku just suurematel fondidel on halvemini läinud,“ nentis ta.
Oja sõnul on üle 90 protsendi inimestest valinud pensionifondi selle järgi, mida pangas teller on soovitanud või mis on koos kodulaenu taotlemisega "ette nähtud".
"Paljud inimesed kardavad, kui nad valivad omale mittekodupanga fondi, siis juhtub midagi halba. Tegelikult ei juhtu midagi,“ julgustas Oja, lisades, et enda teise samba tulemusi on võimalik jälgida jätkuvalt samast kohast, ükskõik millise internetipanga kaudu.
"Samuti ei sõltu laenude intressid pensionifondi valikust. Seadusesse on mustvalgelt sisse kirjutatud, et pangad ei tohi siduda pensionifondi valikut mitte ühegi teise finantsteenusega,“ rõhutas ta.
Oja tõi välja LHV progressiivsete fondide võrdluse teiste suurematega:
LHV lipulaev – PF LHV Maailma Aktsiad – NAV (osaku puhasväärtus) 19.02.09 seisuga on 13,7572, alates pensionisüsteemi loomisest on tõus olnud 37,57%.
Eestis suurim pensionifond – Hansa K3 – NAV 19.02.09 seisuga on 11,6847, tootlus algusest 16,85%. Tootlus rohkem kui 2 korda väiksem kui LHV Maailma Aktsiatel.
Populaarsuselt teine fond – SEB Progressiivne – NAV 19.02.09 seisuga on 10,9512, tootlus algusest 9,51%. Tootlus sisuliselt 4 korda madalam kui LHV Maailma Aktsiatel.
Samuti tõi ta välja konservatiivsete fondide võrdluse teiste suurematega:
LHV Dünaamilised Võlakirjad – NAV 19.02.09 seisuga 13,0018, tootlus algusest 30,01%.
Hansa K1 – NAV 19.02.09 seisuga 10,8831, tootlus algusest 8,83%. See on rohkem kui 3 korda väiksem.
SEB Konservatiivne fond – NAV 19.02.09 seisuga 11,6115, tootlus algusest 16,12%. See on 2 korda madalam.
Taust:
II pensionisamba fondid saavutasid tipptaseme 2007. aasta oktoobri lõpus, kui fondide kogumaht ulatus 10,69 miljardi kroonini.
Sealt alates on fondiosaku hinnad tulnud alla keskmiselt üle veerandi võrra (Eesti Kogumispensionide üldindeks EPI on langenud 157,64 punktilt 115,32 punktile ehk 26,8%), mistõttu on fondide maht jäänud toppama.
Fondide koondmaht saavutas tipptaseme 2008. aasta 2. septembril, ulatudes 12,86 miljardi kroonini. Praegu on II pensionisamba fondides raha 11,67 miljardit krooni.
Seotud lood
Kui arvestada, et selle perioodi sisse jääb
ka viimase poolsajandi kõige hullem finantskriis, siis ei saa Eesti teise samba
fondide peaaegu seitsmeaastast tootlust liiga nõrgaks pidada, leiab ERGO
fondijuht Siim Valner.
SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing
ütles, et mida Eestis veel tõsisemalt kogetud pole, on kulla hinna langus.
Arvan, et tänane hetk läheb kunagi mööda ja
oleme pensionifondidega jälle uutes kõrgustes, ütles ärimees, LHV nõukogu liige
Heldur Meerits täna Kuku Raadio saates Keskpäevatund.
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.