Prokurör Astrid Asi selgitas täna kohtule,
miks juba kaheksa aastat väldanud maksuvaidluse tulemusel
pankrotistunud puiduärimehed Indrek Mandre ja Rein Lembit Palipea tuleks 29
miljoni kroonises maksupettuses süüdi mõista.
Terve päeva kestnud istungil rõhutas riiklik süüdistaja, et puidu eksportimisega tegelenud ABTG juhid ning omanikud Mandre ja Palipea esitasid maksuhaldurile ühiselt ja kooskõlastatult valeandmeid. Selle käigus soovisid nad välja petta 10 miljonit krooni käibemaksu ning maksta 19 miljonit krooni tulu- ja sotsiaalmaksu vähem kui tegelikult pidanuks.
Kohtumaratonist silmnähtavalt väsinud Mandre ja Palipea pole end maksupettuses süüdi tunnistanud. Varem on Mandre öelnud, et ABTG ja tema juhid alltöövõtjate ning äripartnerite pattude eest ei vastuta. Täna küsis mees, kas Äripäev tuli kohtusaali luurama ja väitis: "Siin on väga igav."
"See on uus tunnistaja kaitsja poolel," viskas Mandre kaitsja Ivo Raudjärv nalja, kui kohtusekretär uuris, mida ajakirjanik järjekordsel istungil teeb.
Kohtusaalis võttis prokurör tõepoolest taas üksipulgi läbi kõik ABTG alltöövõtjad ning tehingupartnerid, keda registreeritud aadressidelt ei leitud, kes majandusaasta aruanded ning maksudeklaratsioonid esitamata jätsid, kus oli ametis vaid üks töötaja või polnud sedagi või kui paberites näidatud puidu maht erines neil nimetatud kinnistutelt raiutud tihumeetritest.
Mitmel juhul olid maksudeklaratsioonid esitatud hilinemisega ja alles peale seda, kui maksuhaldur hakkas ABTG tehinguid kontrollima, rääkis prokurör. "ABTG tehingud on fiktiivsed, kuna neis näidatud tehinguid ei toimunud," selgitas ta. Üks tunnistaja ütles näiteks, et sai valgete lehtede ning dokumentide allkirjastamise eest paartuhat kuni kümme tuhat krooni kuus.
Siiani pole üheselt selge, kellele ABTG n-ö võltsitud tehingute eest tasus ja kust välismaale veetud palgid pärinesid. "Kui hiljem selgub, et arvel märgitud isik ei ole tegelik müüja, tuleb dokumendil näidatud summad lugeda ettevõtlusega mitteseotud kuluks," selgitas prokurör hiiglasliku tulu- ja sotsiaalmaksunõude tekkimist.
Riigilt tagasi taotletud käibemaks läks kirja petukatsena, kuna maksurevisjoni käigus selgus, et ABTG koostööpartnerid ei olnud seda riigile kunagi tasunud ning summat välja ei makstud. Sotsiaal- ja tulumaksupettust võib prokuröri sõnul lugeda toimepanduks, rääkis prokurör.
Halduskohtus jäi ABTG käibemaksu tagastamise nõudes kaotajaks, kuid kriminaalmenetlus pole nii libedasti sujunud. Äripäeva andmeil loobusid mitmed kahtlustatava seisusest tunnistajaiks ülendatud mehed kohtu küsimustele vastates eeluurimisel antud ütlustest.
Omal ajal lisas "ABTG piinamine" maksuametit juhtinud Aivar Sõerdi tagandamisele vürtsi ja õigustust. Praeguseks on kriminaalasja kohtuni viinud maksu- ja tolliameti jurist Meelis Krautmann ametist lahkunud ja kaks korda on vahetunud ka prokurör.
Seotud lood
Harju maakohus määras täna maksukuriteo eest tingimisi vangistused puiduettevõtte AS Adonis Baltic Timber Group (ABTG) juhtidele Indrek Mandrele ja Rein Palipeale ning mõistis neilt välja üle 25 miljoni krooni.
Kunagise metsa ülesostja ABTG juhid
Indrek Mandre ja Rein Lembit Palipea ootasid tänast kohtuistungit lõbusas
tujus, tunnistajad ei mäletanud enam maksupettuse asjaolusid.
Peaprokurör Norman Aas vahetas Indrek
Mandre ja Rein Lembit Palipea maksuprotsessis riiklikku süüdistajat, uus
prokurör Astrid Asi on järjekorranumbrilt juba kolmas.
Riigiprokuratuuri selgitust mööda
vahetati Indrek Mandre ja Rein Lembit Palipea maksuprotsessi juhtinud
prokurör Laura Feldmanis välja tema suure töökoormuse tõttu.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.