Tallinna linnapea ja Keskerakonna juht
Edgar Savisaar jääb mõjukuselt alla ainult Toomas Annusele, kelle firma on olnud
ka Savisaare toetajate seas. Savisaar on kõige mõjukam Eesti poliitik just tänu
tema ümber koondunud ärimeeste võrgustikule.
Tal on tugev side Oliver Kruuda ja Urmas Sõõrumaaga, kes on miljonitega toetanud tsentristlikku poliitikat ning kes tegelevad Tallinna ühe suurprojektiga: koolide renoveerimisega. Samuti suurendavad Savisaare rolli suhted Tallink Grupi suuromanike Enn Pandi ja Ain Hanschmidtiga.
Ühe näitena võib tuua Tallinna linna ühise ettevõtmise Tallinki Grupiga Lasnamäel ehk Tallink City. Mille küll, hoolimata Keskerakonna valimislubadusest, on Tallink Grupp praegu külmutanud. Pant on olnud ka Keskerakonna rahastajate seas, näiteks 2003. aastal 600 000 krooniga.
Aga neid n-ö telefoniõigusega ärimehi, kes on Savisaare juhitavat poliitika toetanud, on enamgi. Näiteks Tartu ehitusärimehed Raivo Rand ja Aivar Tuulberg, kes on tegusad ka Tallinna munitsipaalmajade arendamisel. Samuti on Keskerakonda aidanud Arco Vara nõukogu esimees Richard Tomingas, EBSi kinnisvaraarendusega tegelev omanik Madis Habakuk ja Ukrainas tegutsev ärimees Hillar Teder. Ja ka näiteks Rein Kilk on aidanud kaasa Savisaare raamatu "Peaminister" ilmumisele.
Usalduslik suhe on Savisaarel ka investeerimispankurite Rain Tamme ja Rain Lõhmusega, kellele ta usaldas Keskerakonna võlakirjade lunastamise LHV poolt. Nad on saladust hästi hoidnud, sest võlakirjade ostjaid avalikkus ei tea. Tõenäoliselt on nad sel leheküljel Savisaart ümbritsevate äriliidrite seas.
Savisaare ümbrusesse on tekkinud ka praeguse valitsuse n-ö äriline opositsioon, kelle eestkõneleja on Tiit Vähi. Lausa sõprussuhetes on Edgar Savisaar ärimeeste Vjatšeslav Leedo ja Aleksander Kofkiniga.
Kindlasti on Savisaar sarnaselt Toomas Annuse ja Urmas Sõõrumaaga selline persoon, kellega on pea kõik Eestile olulised isikud kokku puutunud.
Seotud lood
Äripäeva reastas 2009. aasta kevadel Eesti olulised inimesed nende sidemete hulga ja mõjukuse järgi, viis aastat tagasi võitis selle pingerea ettevõtja Toomas Annus.
Mõjukate edetabelis kolmanda koha saanud
Andrus Ansipi lähimad sõbrad tulevad heade mõtete linnast Tartust. Nendeks on
Eesti meedia suurkuju Mart Kadastik ja kunagine Ansipi ülemus Neinar Seli.
Tallinna linnapea Edgar Savisaar kirjutas
oma blogisse, et peab mõjukate inimeste omavahelisi sidemeid kaardistanud
Äripäeva primitiivseks ning lugejatega manipuleerivaks, kuna artikli pealkiri
moondas võidu Ansipi üle kaotuseks.
Tallinki juht Enn Pant on tõenäoliselt
parim näide inimesest, kes oskab sotsiaalset võrgustikku luua ja seda õigel ajal
ka ära kasutada. Rahandusministeeriumi kantsleri ametist eraettevõtlusse
sukeldunud Pandist on saanud üks jõukaimaid eestlasi.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.