Rootsi rahandusminister Anders Borg esitas
eile nn kevadeelarve eelnõu, kus põhifookus oli võitlusel kiiresti kasvava
tööpuuduse vastu.
Eesmärk on vältida pikaajalise töötuse juurdumist nagu juhtus Rootsis üheksakümnendate aastate kriisis. Õppust on valitsus võtnud ka toonastest tööturumeetmetest, mis olid väheefektiivsed ja neelasid tohutuid ressursse.
Valitsus eraldab tööturu meetmetele eelarves 10 miljardit Rootsi krooni. Aktiivsetes tööturumeetmetes on põhirõhk riiklikult toetatud praktikakohtade loomisel ning lühiajalistel konkreetse suunitlusega koolituskursustel, mis vastavad kohalike ettevõtjate vajadustele ja on lähedal n.ö tegelikele töökohtadele, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri.
Rootsi valitsus rehkendab, et lähiaastatel hõlmavad riiklikud tugimeetmed ca 5% tööealisest elanikkonnast.
Ühtlasi peatas Rootsi valitsus praegu riigifirmade müügi, jäädes ootama paremaid aegu, mil vara müügist võiks saada kõrgemat hinda (müümata on näiteks riigi osalused TeliaSoneras ja Nordea pangas). Plaanis pole ka uusi maksukärpeid. Anders Borgi sõnul ei ole eelarves selleks lihtsalt ruumi.
Rootsi ettevõtjate jaoks oli suurim pettumus, et valitsuse ei too kuigivõrd ettepoole avaliku sektori investeeringuid, mis annaks firmadele tellimusi ja inimestele tööd.
Tööpuudus kasvab valitsuse prognoosi järgi Rootsis tänavu 8,9%le, tuleval aastal 11,1 protsendile ja aastaks 2012 11,7%le.
Seotud lood
Rootsi valitsuse ja keskpanga jõupingutused
ei suuda korvata Rootsi eksporditurgude ärakukkumise negatiivset mõju, mistõttu
tänavu võib Rootsi SKP kahaneda ligi 4% ning tööpuudus 2010. aastaks juba 11%
piiri noolida.
Rootsi rahandusminister Anders Borg ei
kavanda Rootsi majanduse ergutamiseks riigi poolt täiendavat rahasüsti, ehkki
prognoosid on järjest süngemad.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.