Mis tahes aiaprojekti eesmärk on siduda aia eri funktsiooniga alad ühtseks tervikuks, rõhutades krundi positiivseid omadusi ning pehmendades negatiivseid külgi. Krundi kujundamine eeldab geoplaani olemasolu, kuhu on peale märgitud elumaja ja kõrvalhoonete asukohad, samakõrgusjooned, olemasolevad puud, looduslikud veekogud, vee-, elektri- ning gaasitrassid.
OÜ Haljastusteenused aedniku-aiakujundaja Maili Leoli sõnul saab aiakujunduse hinna kujunemisel määravaks krundi suurus ja iseärasused, näiteks suur reljeefi langus ja liigniiskus:
"Teisest küljest annab suur reljeefi langus võimaluse põnevateks lahendusteks, näiteks terrasside kujundamiseks," räägib Leol. Niiske krunt seevastu sobib tema sõnul looduslike eelduste poolest hästi suuremate veealade projekteerimiseks. Enamasti on kliendil võimalik valida kas eskiis- või põhiprojekti vahel.
Maili Leoli sõnul koostatakse põhiprojektis teede ja platside ning väikevormide detailsed joonised, mis välistavad rajamise käigus võimalikud eksimused ehitustehnoloogia ja materjalide valikul. Sageli määratakse põhiprojektis ka välisvalgustite asukohad ja tüübid.
ASi Ceres projektijuhi Terje Püümanni sõnul võivad aiakujunduse hinnad kujuneda vahemikus 2000-20 000 krooni, olenevalt, kas soovitakse tellida tööjoonistega projekt koos hooldusjuhenditega või eskiislahendus.
"Selleks, et üldse kujundama hakata, tuleb kõigepealt kohtuda tellijaga krundil, kuulata ära tema soovid ja vajadused, leppida kokku hinnas ja sõlmida leping," selgitab Püümann.
Sulev Nurme Tartu firmast Artes Terrae OÜ räägib, et nemad küsivad projekti koostamise eest 25-30% ettemaksu, ülejäänu kooskõlastatud projekti üleandmisel. Kuid firma on teinud ka nii, et tasutakse 100% pärast projekti üleandmist või siis maksegraafikuga jaotatuna 3-5 osale.
"Oleme püüdnud selles suhtes arvestada ka kliendi võimalustega," ütleb Nurme. Eraaia projekteerimistööde hinna kalkuleerimisel arvestatakse tema sõnul reaalselt tööle kuluvat
aega, selle alusel kujuneb palgakulu koos maksudega, millele lisanduvad kütuse ja vormistamise kulud, alltöövõtt eriosadele (näiteks valgustuse elektriosa, niisutussüsteemid) muud otseselt projektiga seotud kulud ning üldkulud.
"Üldjuhul kujuneb hind hind skeemi järgi: 50-70% palgafond, 5-10% projektiga seotud kulud, ülejäänu siis üldkulu, alltöövõtt jms," kirjeldab Sulev Nurme hinna kujunemist. "Hoolimata erakrundi näiliselt väikesest mahust kulub lahenduse koostamisele päris palju aega, seda enam, et sageli on erakrundi tehnilised lahendused palju keerukamad kui avalike haljasalade lahendused."
OÜ Kivisilla juhataja Ülle Grishakov on seda meelt, et mida keerukamat või rohkemate elementidega aeda klient rajada soovib, seda rohkem on projekteerijal tööd sobiva ja kliendile meeldiva ning töötava lahenduse leidmisega.
"Teisest küljest mõjutab aiakujunduse hinda ikkagi ka läbilahendatava maa-ala suurus," märgib Grishakov. "Kel aiad juba olemas, kasutavad haljastusfirmasid sageli sesoonsete hooldustööde puhul."
Terje Püümanni sõnul on väga levinud teenus aia suvine hooldus.
"Oluline on selgeks teha, kas soovitakse vaid muru niita või lisanduvad juurde ka rohimised ja aia pidev hooldamine," selgitab ta. "Võimalik on ka leppida kokku vaid kevadistes või siis sügisestes töödes."
Mõistagi on võimalik tellida aiakujundajailt ka täielik aiahooldus, mis koosneb Püümanni sõnul kõikidest eelnimetatud töödest.
Ülle Grishakov räägib, et suvised aiahoolduse lepingud on üldjuhul töövõtulepingud, ning maksmine toimub vastavalt lepingus sätestatule. Maili Leol lisab, et aia hoolduspaketi valik sõltub krundi suurusest, muru ja istutusalade osakaalust, püsikute kogusest jmt.
"Näiteks nõuavad püsikud ja roosid võrreldes okaspuuvormidega suuremat hooldust. Kulukas on ka veesilma hooldus," tõdeb ta.
Kastmissüsteemi rajamine on tema hinnangul juba tõsisem investeering, kuigi edaspidi on kastmisele kuluv aeg lühem. Hooldust teostatakse tavaliselt kas üks kord nädalas või paar korda kuus.
"Tüüpiline on iganädalane hooldus, mille hulka kuuluvad rooside, püsikute ja muru hooldus ning mulla kobestamine, väetamine, kahjurite ja haiguste tõrje, kastmine ning umbrohutõrje," selgitab Leol.
Aiaprojekti eesmärk on siduda aia eri funktsiooniga alad ühtseks tervikuks ning rõhutada krundi positiivseid omadusi, samas aga pehmendada negatiivseid külgi.
Krundi kujundamine toimub pidevas koostöös aia omanikuga. Aia kujundamine algab eskiisprojektist, kus määratakse ära teede, platside, istutusalade põhimõttelised asukohad, samuti taimede nimed ja kogused. Töö eeldab objekti külastamist ning geoplaani olemasolu, kusjuures aiakujunduse hinna kujunemisel saab määravaks krundi suurus, samuti krundi iseärasused nagu näiteks suur reljeefi langus ja liigniiskus. Suur reljeefi langus ja märg pinnas suurendavad tihtipeale maastikuarhitekti töömahtu.
Niiske krunt sobib looduslike eelduste poolest hästi suuremate veealade projekteerimiseks. Märg krunt vajab drenaažisüsteemi ning see tuleb projektis põhimõtteliselt lahendada.
Tööde vormistamisel kasutatakse järjest enam arvutitarkvara, mis võimaldab eskiisi edastada, saata ja hoida digitaalselt, lihtsustab rajamistööde hinnapakkumiste koostamist ning mahtude arvestust ja edaspidiste muudatuste tegemist, samuti võimaldab kasutada jooniseid põhiprojekti koostamisel või rajamisele eelnevate tööjooniste tegemisel.
Põhiprojektis koostatakse teede ja platside ning väikevormide detailsed joonised, mis välistavad rajamise käigus võimalikud eksimused ehitustehnoloogia ja materjalide valikul. Sageli määratakse põhiprojektis ka välisvalgustite asukohad ja tüübid. Tuleb arvestada, et pool summast makstakse ette ning teine pool peale projekti kättesaamist.
Aia hoolduspaketi valik sõltub krundi suurusest, muru ja istutusalade osakaalust, põõsaste kogusest. Näiteks nõuavad püsikud ja roosid võrreldes okaspuudega suuremat hooldust.
Kevadel ja sügisel toimuvad lehtpuude ja -põõsaste, sh viljapuude lõikustööd. Hooldustunni hinnale lisanduvad väetiste, multši, kahjurite ja umbrohu tõrjevahendite ning väljavahetatavate taimede hinnad.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.