Põllumajandusministeeriumi asekantsler
Andres Oopkaup ütles Äripäevale, et Eesti ametnike hea töö laotrahvide
määramisel ei pruugi ettevõtetele meeldida.
"Ma peaks kindlasti ütlema, et hea tunne on," kommenteeris Oopkaup tänast Euroopa kohtu otsust, mis ütles, et Eesti riik tohib ettevõtetelt nõuda enam kui 400 miljoni krooni tasumist. "Praegune kohtu eelotsus kinnitab, et ametnikud on teinud head tööd, iseasi, kuidas see ettevõtetele meeldib," lisas asekantsler.
Oopkaubi hinnangul jätkuvad nüüd need kohtuvaidlused, mis Euroopa kohtu seisukohta ootasid. "Ma usun, et kohtuprotsessid lähevad nüüd täie hooga edasi, riigile tähendab see, et tuleb kolm-neli inimest jälle tööle panna. Missugused otsused kohtud teevad, sõltub vist neist endist, kuid kohtuprotsess saab pisut selgema suuna."
Oopkaup lisas, et Eesti riigile määratud nõue oli algselt üle 700 miljoni krooni. Euroopa Komisjon tegi samas 25% hinnaalandust põhjendusel, et raha kogumise kulud on suured. Nn üleliigsete laovarude eest tuli Eestil Euroopa Liidule tasuda neljas võrdses osas. Kolm makset on juba tehtud ja viimane osa oli kirjutatud tänavusse riigieelarvesse.
"Raske vastata," kostis Oopkaup samas küsimuse peale, kui paljud viie aasta tagused spekuleerijad tänaseks veel tegutsevad ning maksevõimelised on. "Osad neist tehtigi vaid ühekordseks tehinguks," lisas Oopkaup.
Laotrahvi kohtus vaidlustanud AS Balbiino juht Jaak Muug viibis täna Riias, kuid lubas teemat kommenteerida esimesel võimalusel. Jäätisetootja suhkrutrahv ulatus esialgu 2 miljoni kroonini.
Luterma (endine Kalev) õigusteeninduse juht Allan Viirma ütles Äripäevale tänavu veebruaris, et kuna üleliigse laovaru maksuotsused on kohtus vaidlustatud, on trahvisummast vara rääkida. Meedia andmetel ulatub magusavabriku suhkrutrahv 130 miljoni kroonini.
Suhkruga spekuleerinud Bumiller, millelt maksuamet 81 miljonit krooni nõudis, läks juba 2006. aasta sügiseks pankrotti. Põlva Piimaga lepinguliselt seotud ja enne 2004. aasta maid piimapulbrit ning võid varunud Montex Eesti on juba mitu aastat likvideerimisel.
Peale Balbiino ja Kalevi võitlesid laotrahvide pärast kohtus ka Pärnu Õlu, Tarco Vein, Ösel Foods, Linda Nektar, Maag, Altromax, Teskatel, Hadleri Toidulisandid jt.
Seotud lood
Euroopa Liidu üldkohus otsustas, et puudub alus Eesti vaidlustatud suhkrutrahvi hagi läbivaatamiseks, mistõttu jääb otsus kehtima. Lisaks peab Eesti tasuma nii enda kui ka Euroopa Komisjoni kohtukulud.
Euroopa kohus otsustas, et Eesti on
ettevõtjatelt üleliigsete laovarude eest enam kui 400 miljonit krooni nõudes
käitunud õigesti, teatas põllumajandusministeerium.
2 miljoni kroonise laotrahvi pärast kohut
käiv AS Balbiino maksis trahvi kohe ära ja kandis kulusse. Kuna Balbiino
pole turgu moonutanud, jätkab firma kohtuteed.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.