Majanduse areng vastab meie prognoosidele –
erinevused pole nii suured, et peaks prognoose ümber tegema, kuid määramatus on
endiselt suur, ütles Eesti Panga asepresident Andres Sutt.
Sutt rääkis tänasel Eesti Panga pressikonverentsil, et viimased nädalad on näidanud optimistlikke märke ning näeme, et maailma majandusel läheb paremini. Pessimism tarbimises ja investeerimises on vähenenud, kuid numbrid on siiski veel teised.
"Reaalmajanduses ei ole veel ilmnenud olulisi paranemismärke. Majandusaktiivsus on ühtmoodi nõrk kogu Euroopas," sõnas Sutt. Tööstustoodang näitab endiselt kahanemise märke, lisas ta.
"Majanduse areng vastab prognoosidele. Erinevused pole nii suured, et peaks prognoose ümber tegema, kuid määramatus on endiselt suur. Kui maailma majandus oluliselt nõrgem, kui eeldasime, siis mõjutab see ka Eestit," rääkis ta.
Eesti Panga president Andres Lipstok ütles, et Eesti finantssektoris on piisavad puhvrid ning meie haavatavus on tunduvalt vähenenud tänu puhvritele. "Meie finantssektor on tugevalt seotud Põhjamaadega ning oleme suhteliselt kenasti suutnud nende huve presenteerida ja kaitsta," sõnas Lipstok.
Lipstoki sõnul on inflatsioonikriteeriumi täitmisest räägitud pikka aega, kuid nüüd on see teoks saamas. "2009. aasta lõpu poole oktoobris-novembris peaks olema inflatsioonikriteeriumi täitumine reaalne," rääkis Lipstok. Ta lisas, et isegi kui nafta hind tõuseb, peaksime säilitama inflatsioonikriteeriumi positiivse väljavaate, kuna hinnad on paljudes valdkondades langenud.
Lipstok sõnas, et lisaeelarve ning sellega seotud seadused parandavad oluliselt riigieelarve positsiooni, kuid eelarve tasakaalustamist tuleb jätkata. "Oleme teinud suure töö riigi päästmiseks ja jätkusuutliku majanduse arenguks. Riigieelarve on ambitsioonikas, kuid ainult ambitsioonikad eesmärgid annavad häid tulemusi," ütles ta.
Seotud lood
Eestis tegutsevatel pankadel on piisavalt
kapitali, et katta praegusest majanduskeskkonnast tingitud võimalikud
laenukahjumid, kui laenuportfelli kvaliteet peaks veelgi halvenema, seisab Eesti
Panga majanduskommentaaris.
Eesti majandus on näidanud ajutisi
paranemise märke, kuid jätkusuutlik areng veel puudub, sõnas Danske Panga
Baltikumi vanemanalüütik Violeta Klyviene.
Mõned kliendid on pessimistlikud,
kuid osadel on tööd tulemas - pigem vaatame äraootavalt positiivselt
teisele poolaastale, märkis Kunda Nordic Tsemendi tegevdirektor Meelis
Einstein.
Püsiva majanduskasvu kiire taastumise
eelduseks on euroalaga lähitulevikus ühinemise selge perspektiiv ning
eelarvetasakaalu ja -ülejäägi taastamise kindel väljavaade eelolevatel aastatel,
seisab Eesti Panga majanduskommentaaris.
Eestis keskmist palka teeniv inimene, kes on alates 1992. aastast iga aasta ühe kuupalga kulda investeerinud, on lisaks väärtuse säilitamisele ka oma ostujõudu kasvatanud. Vaatame andmeid lähemalt.