Eesti Expo pankrotimenetluses ajutiseks
halduriks olnud Terje Eipre ütles Äripäevale, et ettevõtte pankrot rauges, kuna
firma on põhimõtteliselt varatu ning endiste ja praeguse juhatuse liikme
juhtimisviga oli kuritahtlik.
Kohus otsustas lõpetada Eesti Expo pankrotimenetluse pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu, kuna võlgnikul ei jätku vara pankrotimenetluse kulude katteks ning puuduvad vara tagasivõitmise või tagasinõudmise võimalused,“ märkis Eipre. Äripäeva küsimusele, kas juhtimisviga oli kuritahtlik vastas pankrotihaldur jaatavalt.
„Ajutises pankrotimenetluses kättesaadavale informatsioonile tuginedes võib võlgniku juhtorgani endine liige olla seoses maksejõuetusega pannud toime kuriteo tunnustega teo (osaühingu vara omastamine), millest PankrS § 28 lg 1 kohaselt teatab kohus prokurörile või politseile kriminaalmenetluse algatamise otsustamiseks,“ selgitas Eipre e-kirja vahendusel.
Prokuratuurist ja politseist kinnitati Äripäevale, et neile sellealast infot kohtust veel laekunud ei ole.
Kohtumääruses on kirjas ka, et võlgniku arvelduskontode väljavõtetest SEB pangas on ajutine pankrotihaldur leidnud võlgniku poolt teostatud sularaha väljavõtmised, mis on toimunud erinevatel kuupäevadel 2007. aasta kevadest kuni 2008. aasta suveni (eelmise juhtkonna ajal s.t. kui juhatuses olid Peter Pihela, Risto Meigas, Igor Pihela-toim.). Raha on välja võetud erinevates summades 10 000, 20 000, 40 000 ja 50 000 krooni, kokku vähemalt summas 315 000 krooni, on kirjas määruses.
Kuna võlgnik pole esitanud pankrotihaldurile piisavalt raamatupidamis- ja kassadokumente, pole võimalik tuvastada, kas raamatupidamises välja võetud sularaha summa piires on ka kuludokumente või need puuduvad. Viimasel juhul oleks tegemist võlgniku juhatuse poolt toime pandud osaühingu vahendite riisumisega.
Pankrotihalduri aruandes on allajoonituna kirjas, et Äriregistri andmetel Eesti Expo juhatuse liikme Jaana Tisleriga ei õnnestunud halduril kontakti saada. Haldurile esitatud andmete kohaselt töötas firmas 8 inimest, kellega töölepingud on lõpetatud, kuid osaliselt on välja maksmata töötasud. Pankrotiavalduse kohaselt on võlg töötajate eest ligi 289 000 krooni, pankrotihalduri arvestuse kohaselt veidi üle 510 500 krooni.
Igor Pihela Äripäevale Eesti Expo pankroti raugemise ja juhatuse liikmete juhtimisvea kohta kommentaari anda ei tahtnud ning ütles, et pole juba kaheksa kuud ettevõttega seotud olnud. „Küsige ikka selle juhatuse liikme käest (kes praegu juhatusse kuulub-toim.), mis te minu käest küsite,“ lisas ta.
Miks tema nimi kohtuotsuses juhtimisvea teinud juhatuse liikmena ära toodud oli jäi temale arusaamatuks. Ühtlasi väitis ta, et kuuleb sellest esmakordselt Äripäeva vahendusel.
12. juunil välja antud kohtumääruse kohaselt on võlgniku varad kokku hinnanguliselt 32 017 krooni ning kohustused ligi 5,5 miljonit krooni.
Seotud lood
Viru ringkonnaprokurör jättis rahuldamata põlevkiviõli ekspordiga tegelenud OÜ Select Oil NV omaniku Nikolai Reismani avalduse, milles ta taotles kriminaalasja algatamist Select Oil NV endise pankrotihalduri, vandeadvokaat Terje Eipre suhtes.
Põlevkiviõli ekspordiga tegelenud OÜ Select Oil NV omanik Nikolai Reisman esitas prokuratuurile avalduse, milles palub kontrollida, kas Terje Eipre on käitunud kuritegelikult.
Riigikohus otsustas teisipäeval (2. veebruaril 2011) vabastada vandeadvokaat Terje Eipre osaühingu Select Oil NV pankrotihalduri ametist, sest Eipre pole täitnud pankrotihalduri ülesandeid hoolikalt ja ausalt.
Harju maakohtu otsusega rauges noorele Igor
Pihelale kuni 2008. aasta jaanuarini kuulunud Eesti Expo pankrot ning
tuvastas raske juhtimisvea endiste ja praeguse juhatuse liikmete tegevuses.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.