Ettevõtte loodab sadu miljoneid kulu toonud laenust sügisel lahti saada.
Pärast Tallinna börsilt lahkumist liitus Saku Õlletehas oma emaettevõttega Carlsberg Holding OÜ, mis finantseeris Saku aktsiate väljaostu väikeaktsionäridelt. Selle tehinguga sai aga siiani tubli dividendide maksjana tuntud Saku kaasa 1,5miljardilise laenukohustuse Taani emaettevõtte ees.
"Me ise ka naersime. See firma (Saku väikeaktsionärid välja ostnud Carlsberg Holding - toim) tehti ju selleks, et meid üle võtta, aga nüüd võtsime ise end üle," ütles Saku Õlletehase finantsjuht Inga Kuusik.
Krooniriskide maandamiseks on 1,5miljardiline laen antud Saku Õlletehase Carlsbergi Taani emafirma poolt Eesti kroonides ehk kobeda intressiga.
"Minu arust pole (peakontori - toim) devalveerimishirm põhjendatud," ütles Kuusik. Samas on Carlsbergil lihtsam Taanis aktsionäridele öelda, et valuutarisk on maandatud, lisas ta.
Laenu intress on praegu 7,6 protsenti (Talibor+0,75%), mis tähendab sisuliselt seda, et iga päeva eest maksab Saku emafirmale 300 000 krooni intresse.
Kuigi laen on lühiajaline, on aastaga intresse kogunenud emafirma kasuks juba üle saja miljoni krooni. Ülevõtmiskulu on Sakule olnud siiani suurusjärgus 200 miljonit krooni.
Laenuintressid ja liitumine emafirmaga on ka Saku kasumi täielikult ära söönud. 128miljonilisest ärikasumist jäi emafirmaga liitumise järel alles 31 miljonit, millest sõid omakorda 51 miljonit intressikulud ja 20 miljonit tulumaks, seega jäi alles 41miljoniline kahjum.
Saku aastalõpu bilanss tekitab aga nii pankades kui ka audiitorite seas küsimusi. "Ausalt öeldes on mul mõnele pangale seda päris keeruline seletada olnud. Carlsbergi arvates on nii, et kui sa oled sajaprotsendiline Carlsbergi tütarfirma, siis mitte keegi ei esita su bilansi kohta küsimusi, vaid vaadatakse Carlsbergi emafirma bilanssi, aga nad ei taju seda, et meil võetakse Sakut Sakuna," ütles Saku Õlletehase finantsjuht Inga Kuusik.
KPMG audiitorid on kirjutanud õlletehase 2008. aasta finantsaruande audiitori järelotsuses, et Sakul on netovara vähem kui pool aktsiakapitalist (mis on äriseadustiku rikkumine - toim), mistõttu peab aktsionäride üldkoosolek abinõud tarvitusele võtma.
Majandusaasta aruande järgi on peamine abinõu ka välja toodud, selleks on 1,4 miljardi krooni eest aktsiate märkimine Carlsbergi Soome emaettevõtte poolt, mille eest makstakse tagasi kõrgete intressidega lühiajaline laen Taani Carlsbergile.
Aktsiate märkimine on juba tehtud ja raha peaks liikuma sügisel, mil peakontor on selle lõplikult kinnitanud. Kuusiku sõnul on samas raske kindlat kuupäeva öelda, kuna Carlsbergi otsustussüsteem on keeruline.
Plaani järgi liigub pea poolteist miljardit krooni reaalset omakapitaliraha Soomest Eestisse ning siit edasi laenu kustutamiseks omakorda Taani.
Tehinguga tekkis Saku Õlletehase bilanssi ka immateriaalse põhivarana firmaväärtus 1,2 miljardit krooni, mis jääb bilanssi ja millest suuremat osa tuleb igal aastal ümber hinnata.
Kas nii on võimalik ka kasumit mitte näidata ja tulumaksu mitte maksta? "Jah, aga mis sellest kasu peaks olema? Dividendidest hoidumiseks pole nii keerulisi momente vaja otsida. Kui me jätaksime lühiajalise laenu üles, siis me maksaksime intressina oma dividendid välja," ütles Kuusik.
Kahe suure õlletööstuse 2008. aasta tulemused on üsna erinevad. Arvestamata asjaoluga, et A. Le. Coqi puhaskasum suurenes 10 protsenti (ettevõttel laenukoormust pole), on korralikud käärid ka tegevuskasumite osas.A. Le Coqi tegevuskasum kasvas 6 protsenti, samas kui Saku ärikasum enne ettevõtete liitmist kukkus 7%, liitmisi arvestades aga lausa viis korda, 157-lt miljonilt 31 miljonile kroonile.
Saku Õlletehase Taani emafirma peab tütarettevõtete tähtsaimaks ülesandeks hea õlle tegemist ja selle müüki.
Intervjuu Carlsbergi Trea-sure'i juhi Aron Åkessoniga.
Miks on Sakul börsilt väljumise järel nii suur laen?
See toimus rea sündmuste tagajärjel. See polnud nimme nii mõeldud, see arenes sündmuste käigus nii välja.
Ja nüüd peab Saku üsna kõrgeid intresse selle laenu pealt maksma...
Jah, aga me suurendame omakapitali. Meil on soov Saku Õlletehase kapitali restruktureerida, mis ei ole praegu mõistlik.
Millal te soovite seda teha?
Me peame mõned administratiivsed asjad enne korda ajama, praegu on väga kiired ajad. Vastus on teha seda nii ruttu kui võimalik, mis tähendab, et teeme seda millalgi sügisel.
Miks on see laen kroonides?
Meie arvamus on, et valuutarisk ei peaks jääma kohalikele ettevõtetele.
Ehk devalveerimisrisk?
Carlsbergi grupi põhimõte on, et kõik finantsriskid tuleb võtta grupi rahavoogude juhtimise tasandil. Tütarettevõtted peavad keskenduma hea õlle tegemisele ja selle müümisele, mida Saku teeb väga hästi.
Kas Saku Õlletehase nimi jääb alles?
Jah, kindlasti.
Aga tootmine Eestisse?
Ka selle osas pole vaja muret tunda.
Mul on väga raske õlletehaste võrdlusest midagi arvata, kuna ma ei ole Saku Õlletehase aruannet näinud. A. Le Coq on kümne aasta jooksul igal aastal kasumit ja käivet suurendanud. 2008 oli meil parem aasta kui 2007 ja parem kui kõik sellele eelnevad aastad.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.