Aastavahetuse seisuga oli Kobe grupi võlakirju nii Swedbanki kui ka SEB pensionifondides. Grupi ettevõtete lunastamata võlakirjade kogumaht ulatub praegu 197 miljoni krooni.
Sellest summast oleks pidanud investoreile juba märtsis välja makstama pisut üle 31 miljoni ja aprillis ligi 47 miljonit krooni. Ülejäänud ligi 120 miljoni krooni lunastuspäev saabub alles 2011. aasta lõpus.
Swedbanki kasvustrateegiaga pensionifondis oli aastavahetuse seisuga 716 Kobe Investmentsi võlakirja, mille turuväärtuseks oli tol hetkel 8,7 miljonit krooni. Tasakaalustatud strateegiaga pensionifondid oli samal ajal 624 Kobe Investmentsi võlakirja turuväärtusega 7,6 miljonit ja konservatiivses pensionifondis 61 Kobe Asset 2 võlakirja turuväärtusega 0,9 miljonit krooni.
Võrreldes 2007. aasta lõpuga ei olnud Swedbanki pensionifondides olevate Kobe võlakirjade väärtust oluliselt korrigeeritud.
Samas oli SEB progressiivses pensionifondis 122 Kobe Asset 2 võlakirja väärtusega 1,9 miljonit krooni ja 70 Kobe Asset 1 võlakirja, mille väärtus oli langenud 7,1 miljonilt 4,6 miljoni krooni peale. Samas fondis oli 95 Kobe FRN võlakirja, mille väärtus oli samuti langenud 7,2 miljonilt 4,6 miljoni kroonini.
SEB progressivne pensionifond soetas Kobe võlakirjad 2008. aastal, sest 2007. aasta lõpu seisuga fondil neid võlakirju veel ei olnud. SEB konservatiivsel pensionifondil õnnestus 2008. aastal 150 Kobe Asset 2 võlakirjast lahti saada ja aastavahetuseks oli neid järgi vaid 50. Võlakirjade turuväärtuse hindas SEB 0,8 miljonile kroonile.
Eriti valus on aga ehk see, et Kobe grupi võlakirju on fondide ja teiste juriidiliste isikute kõrval ka erainvestoreil. Nii on tänaseks Malenori nime kandva ja jaanuaris pangale üle miljoni krooni võlgu jäänud Kobe Asset 1 võlakirju 11 eraisikul, kellest neli on Eesti residendid ning ülejäänud välismaalased.
Tallinna börsi tegevjuht Kalle Viks ütles, et kuna väärtpaberite keskregistris registreeritud Kobe grupi võlakirjad pole ükski börsil noteeritud, tema täiendava kontrolli vajadust ei näe. „Börsi poole pealt küll mitte, investorite toimingud on kõik nende omal vastutusel,“ sõnas Viks.
Arco Vara loobus kommenteerimast, mida Kobe Investmentsi võimalik pankrot kinnisvaraturule tähendab ning kaasa toob. „Kuna me täpseid asjaolusid ei tea, näiteks kui kaua on võlgnevused üleval olnud, siis me ei tahaks kommenteerida,“ teatas ettevõte.
Kobe Investmentsi omanikfirma Kobe Holding kuulub kolmele Arco Vara endisele töötajale: investeeringute juhile Veljo Kuusele, finantsjuhile Kaire Koplile ja maaklerist juhatuse liikmeks tõusnud Tauno Muidele.
Kobe Investmentsi nõukogu juht Veljo Kuusk pole vaatamata Äripäeva palvele siiani pankrotiavalduste, Nordeconi nõude suuruse ja võlakirjade lunastamise seisu kommenteerinud. Telefoni ta vastu ei võta.
Kaire Kopli katkestas Äripäeva kommentaaripalvet kuuldes sõnagi lausumata telefonikõne. Tauno Muidega ei õnnestunud ajalehel ühendust saada.
Lunastamata võlakirjad
Allikas: väärtpaberite keskregister
Seotud lood
Täna toimuma pidanud Kobe Investments OÜ pankrotimenetluse istung jäi ära, sest võlgniku esindaja jäi haigeks, pankrotihaldur ettevõtte vara ja võlgade seisu aga ei avalda.
Kinnisvaraärimees Veljo Kuusk on back in business, lubades teha saja miljoni euro väärtuses investeeringuid kinnisvarasse ja ettevõtetesse, millele ta ise valgust heita väga ei taha.
Toomas Lumani suurosalusega Nordecon
International kontserni tütarettevõte AS Eston Ehitus esitas pankrotiavaldused
Peterburi ärikvartali ehituse tellinud ettevõtete Peterburi Ärikvartali ja KOBE
Investmentsi vastu, mis võlgnevad ehitajale ligikaudu 38 miljonit krooni.
Ärihoone ehitustööd on peatatud.
Swedbank peab Kobe Investmentsiga aprillis
lunastamata jäänud võlakirjade teemal läbirääkimisi.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.