Maksu- ja tolliamet teatas hiljuti, et on koostamas juhendit, mis aitab maksumaksjal selgust saada, kas tehtava väljamakse näol on tegemist passiivse tuluga (dividendid) või aktiivse tuluga (juhatuse liikme tasu, töötasu). Et juhend saaks võimalikult selge ja kõrge praktilise väärtusega, lubati see saata kaubandus- tööstuskojale, juhtivatele audiitorfirmadele ja advokaadibüroodele arvustamiseks.
Nõu küsimine väljastpoolt on väga tervitatav ja ilmselt on selle põhjuseks ka mõni valus kohtukaotus asjas, kus nõuandeid kuulati vaid maksuhalduri palgalistelt. Teisalt on olukord totter. Teade on maksunõustajaile andnud põhjust üksteist tögada küsimusega, kas kolleeg ikka kuulub "juhtivate" maksuspetsialistide hulka.
Tundub, et maksuhalduri soov oli vaid saavutada juhendi suuremat "autoriteeti". Miks teha pressiteade sellest, et juhend saadeti kellelegi analüüsimiseks, selle asemel, et avalikustada juhendi projekt ja lasta kõigil huvitatuil sellega tutvuda ja oma arvamust avaldada?
Ei näe salatsemiseks mõistlikku põhjust, eriti arvestades asjaolu, et juhendi on juba kooskõlastanud rahandusministeerium. Iseasi on, kas maksuhaldur ikka saab tulevikus sellele juhendile maksu määramisel viidata või peab asi olema reguleeritud seaduse tasandil. Ent vähemasti võiks selle juhendi koostamise avalik protsess meid kõiki targemaks teha ja avalikustada võiks juba maksuametile saadetud arvamused.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.