Õiguskantsler Indrek Teder oli oma eilses
hinnangus Andrus Ansipi valitsuse maksupoliitikale karm: käibemaksu tõus 1.
juulist 20 protsendi peale on Tederi sõnul ebapiisava etteteatamisaja tõttu
põhiseadusevastane ning otsus tuleb seepärast tagasi pöörata, st taastada
18protsendiline käibemaks.
Äripäeva meelest on õiguskantsleri kriitika väga õige, ent ettepanek on hilinenud. Teder on asetanud riigikogu raske valiku ette, sest tema ettepanekut järgides tekiks suur segadus.
Ükski seadus ei tohi olla vastuolus põhiseadusega, see on selge. Seega on riigikogul kohustus käibemaksuseadus uuesti juriidiliselt korrektseks vormistada. Kui õigus on Tederil.
See, kui käibemaks tagasi 18 protsendi peale tõmmatakse, meeldiks kindlasti tarbijailegi, aga see teadmine ei lihtsusta riigikogul otsustamist. Riik on juba kolm nädalat käibemaksu uue määraga kogunud - Tederi hinnangule tuginedes seega seadusevastaselt.
Siit kerkiks uus küsimus: kuidas tehtud ülekohus maksumaksjaile heastada. Kui ettevõtjate probleem laheneks ajapikku maksuameti abil, siis sadadele tuhandetele tarbijatele ei ole võimalik raha tagasi maksta, sest vaevalt keegi suudaks luua selgust selles, kellele kui palju ülemäära makstud rahast tagastada.
Head lahendust toimetus siin ei näe. Meie meelest on juba tehtud kehv otsus siiski väiksem paha, kui tekiks selle heastamisest. Sest kui muudame taas seadust, tähendab see ettevõtjale teistkordset aja- ja rahakulu - muuta veel kord arvutiprogramme, kauplustes seadistada kassaaparaate ning sildistada üle just äsja uued hinnakleepsud saanud kaubad. Nagu teame, pole see töö enamikes kauplustes veel lõppenud. Seda kulu ei heasta ettevõtjale keegi.
Sisuliselt tekiks ju samalaadne olukord, millele Teder just tähelepanu juhtis ja mille järgi ta käibemaksu kiire tõstmise põhiseadusevastaseks tunnistas - jälle jääb ettevõtjaile liiga vähe aega selleks, et järjekordse muudatusega kohaneda. Ka riigile jääb väga vähe aega, et harjuda veel väiksemate käibemaksulaekumistega ning leida uue miinuse katteks raha.
Neli nädalat tagasi poleks me ise ka uskunud, et me täna ütleme: on parem, kui käibemaks jääb 20 protsendile. Jääb olemata üldine suur segadus, raiskamata aeg ja raha. Riik võib erakorralistes oludes kasutada erakorralisi meetmeid - ehk mahub kõnealune teema ka nende hulka. Aga ilmselt peab siin viimase sõna ütlema riigikohus.
Õiguskantsler saab oma hinnangu anda kahjuks juba otsustatud küsimustes. Meile kõigile oleks kasulikum, kui õiguskantsler võib oma hinnangu olulistes küsimustes öelda välja enne, kui president seaduse välja kuulutab. Seda on kergem korraldada, kui pöörata kannapealt ümber üht maksuseadust.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Eesti suuremad ettevõtlusorganisatsioonid
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Tööandjate Keskliit ei toeta üleskutseid
käibemaksumäära tagasipööramiseks või kahjunõuete esitamiseks, mida on kaasa
toonud 23. juulil avaldatud õiguskantsleri arvamus.
Vaidlus selle üle, kas käibemaksutõusu
etteteatamisaeg oli liialt lühike, on avalikes huvides väga kahjulik,
kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi tänast õiguskantsler Indrek Tederi
otsust.
Juulis toimunud ootamatu käibemaksutõus oli
ebapiisava etteteatamisaja tõttu põhiseadusvastane, otsustas õiguskantsler
Indrek Teder.
Õiguskantsler Indrek Teder ütles, et
seadustamata käibemaksu tõus võib tähendada seda, et suvaline ettevõte võib
riigi kohtusse kaevata ja seadusetu maksutõusu tõttu saadud kahjusumma välja
nõuda.
Leedus registreeritud päikeseenergia arenduskontsern Sun Investment Group (SIG) pakub 22. novembrini toimuva avaliku võlakirjade emissiooni käigus 2aastase tähtaja ja 11,5% suuruse aastaintressiga tagatud võlakirju eesmärgiga koguda investoritelt kuni 8 miljonit eurot.