Pigem pooldan eraisikute maksehäirete
avalikustamist, kuid näen selles teatavat eetilist konflikti,
ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.
"Kui keegi soovib osta autot, kinnisvara vms ning näeb, et selle omanik on makseraskustes, annab see talle suurepärase võimaluse omanikku hinnakauplemisel survestama hakata," vastas Sooman tänasele päevaküsimusele, kas pooldate eraisikute maksehäirete avalikustamist.
Ta lisas, et siit tekib automaatselt küsimus, kas see on ikka õiglane, et praeguses majandusolukorras väikeste võlgade tõttu hakkavad isiku potentsiaalsed äripartnerid tema võib-olla ajutist ning mitte üldse pahast tahtest tekkinud probleeme enda huvides ära kasutama.
Sooman märkis, et kapitalistlikult lähenedes saame väita, et elu ongi selline. "Eetiliselt võib aga olukorrale kehv maik juurde jääda, kui kõik kõikide võlgadest teada saavad."
Sooman selgitas, et siiski pigem pooldab maksehäirete avalikustamist, sest see annab antud inimesega ärilistesse suhetesse asuvale isikule olulist eelinfot - kroonilisele võlglasele ei soovi keegi anda oma korterit üürile ega teha temaga muid püsivad kohustusi kätkevaid kokkuleppeid, samuti teab teenuse või kauba müüja, et maksehäiretega isikult on otstarbekas kindlasti küsida enne teenuse osutamist/kauba müümist ettemaksu.
"Informatsiooni avalikkus on puhtäriliselt seega tervitatav, sest aitab vältida võimalikke tulevasi probleeme," ütles Peep Sooman.
Seotud lood
Eraisikute maksehäirete avalikustamist on
Raul Kadaru ja Jaanus Rahumägi arvates nii positiivne kui ka negatiivne
külg.
Krediidiinfo juht Alar Jäger ütles
Äripäevale, et maksehäireregistri uusi teenuseid kannustas välja töötama
kasvanud nõudlus ning soov lisaraha teenida. Suurim muudatus on see, et
nüüd pääseb igaüks eraisikute krediidiajalugu vaatama otsustamaks
kasvõi korteri väljaüürimist.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.