Äripäev koostas Eesti omavalitsuste
kõrgemate juhtide sissetulekute pingeread.
Ühise nimetuse lisatasud all on kokku arvestatud lisatasud/hüvitised, milleks võivad olla puhkusetoetus, jõulutoetus, lisatasu teenistusaastate eest, asendustasu, tulemustasu, preemia jm, samuti teenistusest lahkumise puhul väljateenitud puhkuseraha ja hüvitis sunnitud töölt lahkumise puhul.
Vallavanemate sissetulekute tabelit näed siit . Volikogude esimeeste sissetulekute tabelit näed siit . Valdade finantsjuhtide sissetulekute tabelit näed siit . Linnapeade ja kõrgemate linnaametnike sissetulekute tabelit näed siit . Vallasekretäride sissetulekute tabelit näed siit . Seotud lood
Nii nagu vallad erinevad oma pindalalt,
elanike arvult ja territoriaalselt jaotuselt, on ka kohalike omavalitsuste
ametnike sissetulekute vahel suured käärid.
Omavalitsuste valitsemiskulusid kõrvutades
joonistuvad välja kohati põhjendamatult suured käärid, mida päris veenvalt ei
oska selgitada ka vallajuhid ise.
Äripäeva veebi loetavus tegi reedel uue
rekordi, tõustes TNS Metrixi andmetel 40 000 unikaalse kasutajani päevas.
Eesti omavalitsused on selle aasta üheksa
kuuga kogunud kahesaja kahekümne seitsme valla peale 7,72 miljardit krooni
tulumaksu, mida on 63% enam kui nelja aasta eest.
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?