Kui Läti kõrvutamist Argentiinaga kohtab
sageli, kui on vaja kinnitust, et devalveerimisest pole pääsu, siis Hongkongist
kuuleb harvem – see riik suutis Aasia kriisis 1997-98 oma fikseeritud
valuutakursi säilitada.
Briti ajakirja Economist viimane number kirjutab, et kui optimist olla, siis võiks see ka Lätil õnnestuda nagu Hongkongil. Hongkongi puhul oli samuti tegemist väikese paindliku majandusruumiga, mis valuutakomiteest loobumise asemel surus läbi hindade ja palkade alanemise.
Hongkongi stsenaariumi käsitleb põgusalt oma viimases Läti majanduse analüüsis ka IMF, tuues välja sarnasused ja erinevused.
90nendatel oli suure finantssektoriga Hongkong samuti kiirelt integreerumas suurema regiooniga, mida võib mõnevõrra Läti arengutega sarnaseks pidada, kirjutab IMF.
Nii nagu Lätis, elas ka Hongkong läbi kinnisvarabuumi (mille vedajaks erasektori laenud) ja krahhi, regionaalse kriisi (Aasia kriis), jooksevkonto kiire korrektsiooni ning kohanemise deflatsiooni kaudu.
Ent Hongkongi puhul oli ka mitmeid olulisi erinevusi. Nii ei ületanud Hongkongi jooksevkonto defitsiit kunagi 20% SKPst nagu Lätis ning buumiajal kogunenud eelarveülejääk andis manööverdamisruumi. Lätis oli eelarve buumi ajal vaid korra kergelt ülejäägis. Mulli lõhkemise järel oli Hongkongil võimalus majandust eelarvest turgutada, Läti aga kärbib, et täita eurole üleminekuks vajalikke tingimusi. Hongkong oli integreerumas Hiinaga, kus hinnatase on madalam, samas kui Läti võtab järele ELi vanematele liikmesriikidele, kus hinnatase on kõrgem.
Samas annab Hongkongi kogemus siiski mõningaid vihjeid Läti võimaliku kohanemise kohta. Näiteks, et jooksevkonto korrektsioon fikseeritud valuutakursist loobumata on võimalik, kuid et korrektsioon valuutakomitee raames nõuab hindade väga järsku langust.
Hongkongi kogemuse põhjal järeldab IMF, et Lätit võib ees oodata rängem ja pikem deflatsiooniperiood kui näeb ette IMFi põhistsenaarium. Hongkongis kahanes tarbijahinnaindeks 1998-2004 14,5%, Lätile prognoosib IMF praegu eeloleval kolmel aastal 8% suurust hinnalangust.
Seotud lood
Oma viimases hinnangus Läti riigi
jõupingutustele rahvusvahelise abilaenu tingimuste täitmisel ning kohanemisel
majanduse järsu langusega, on IMF skeptiline Läti lootuste osas euro kiiresti
kasutusele võtta.
Majandusajakirja Economist värske number
lahkab fikseeritud valuutakursiga Läti kibedaid valikuid ning soovitab suurtes
raskustes väikesed ELi riigid kiiremini euroalale aidata.
Majandusajakirja Economist värske number
käsitleb täna pikalt Balti riikide ja eelkõige Läti probleeme ning märgib Oscar
Wilde’i parafraseerides, et kui ühe Balti riigi kaotust võib käsitleda kui
ebaõnne, siis kahe kaotus oleks juba ilmne hoolimatus.
Eile avaldasid mitmed välisanalüütikud taas
arvamust, et tuleval aastal Läti latt kindlasti devalveeritakse 15–30%, kuid ei
Läti peaminister ega kohalike pankade analüütikud lasknud end neist hinnanguist
kõigutada.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.