Läti majanduse stabiliseerumisest on veel
vara rääkida, kuid ilmselt on põhi nüüd käes, kirjutab Danske banki analüütik
Violeta Klyviene n.ö kiirkommentaaris Läti kolmanda kvartali SKP numbrile.
Läti statistikaameti esialgsel hinnangul kahanes Läti SKP kolmandas kvartalis aasta baasil 18,4%, mis on veidi väiksem langusnumber kui 18,7% teises kvartalis.
„Tulemus oli parem kui meie prognoositud 19,6% suurune langus, kuid majanduse olulisest stabiliseerumisest on ilmselgelt veel vara rääkida,“ märgib Klyviene.
Klyviene juhib tähelepanu, et olulist rolli mängis SKP numbri paranemisel baasefekt. „Stabiliseerumine on endiselt habras ja usume, et tuleviku kasvuväljavaateid varjutavad riskid pole veel kadunud,“ hoiatab analüütik.
Jaemüügi langus kolmandas kvartalis isegi kiirenes ja tööstustoodangu näit paranes vaid marginaalselt. Kodumaine nõudlus mõõnab.
Positiivsemad ootused on aga seotud aasta viimase kvartaliga ja seda eelkõige välisnõudluse toibumisest. Aasta kokkuvõttes jääb SKP langus aga ikkagi 18% piirimaile, nendib Klyviene.
Seotud lood
Lätis kasvas registreeritud töötute osakaal
oktoobris 14,1%-le tööealisest elanikkonnast, teatas täna Läti
tööturuamet.
Läti statistikaameti esialgsel hinnangul
kahanes Läti SKP kolmandas kvartalis aastatagusega võrreldes 18,4%, mis on
suurim langus ELi liikmesriikide seas.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.